Goodyear przygotowany na wyścig 24h Le Mans | MOTOFAKTOR

Goodyear przygotowany na wyścig 24h Le Mans

person Adrian Januszkiewicz 8/06/2022

Wyścig 24h Le Mans to najbardziej prestiżowa impreza w kalendarzu WEC. Goodyear będzie wyłącznym dostawcą opon dla 27 aut startujących w klasie LMP2.

 

Goodyear projektuje i produkuje wyścigowe opony Eagle F1 SuperSport dla kategorii Le Mans Prototype 2, najliczniej reprezentowanej na torze Le Mans. W 2022 r. odbędzie się 90. edycja tego historycznego wydarzenia, a rozgrywany w ten weekend wyścig będzie zarazem trzecią rundą sezonu Mistrzostw Świata FIA w Wyścigach Długodystansowych. Oprócz 15 samochodów WEC, Goodyear dostarczy opony również do 12 aut LMP2 z mistrzostw świata startujących na torze Le Mans. Amerykański producent jest wyłącznym dostawcą opon dla kategorii LMP2, co oznacza ścisłą współpracę z zespołami w zakresie ustawień i strategii na cały sezon, w tym podczas prestiżowego 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

 

W ubiegłym sezonie zwycięzcy LMP2, zespół WRT, pokonali 363 okrążenia 13,6-kilometrowego toru, czyli więcej niż 16 Grand Prix Formuły 1. Biegi liczą zazwyczaj po 11 okrążeń, a niektóre zespoły przejeżdżają cztery biegi na tym samym komplecie opon, czyli 600 kilometrów. Najdalszy dystans przejechany na komplecie opon Goodyear na torze Le Mans w 2021 r. wynosił 650 km – to więcej niż dwa dystanse wyścigu Grand Prix Formuły 1, do którego potrzeba zwykle około sześciu kompletów opon.

 

Goodyear uwielbia wracać do Le Mans – mówi Ben Crawley, dyrektor Goodyear ds. sportów motorowych – To najważniejsza data w kalendarzu wyścigów długodystansowych i ważne wydarzenie dla naszej marki. Choć wyścig trwa 24 godziny, przygotowania do niego trwały przez cały rok, ale to właśnie na ten start nasz zespół czeka najbardziej. Niesamowita atmosfera i wyścigi sprawiają, że Le Mans jest tak wyjątkowe.

WRT prowadzi w klasyfikacji LMP2 przed wyścigiem w Le Mans

Po dwóch rundach sezonu WEC, zespół WRT prowadzi w klasyfikacji generalnej dzięki kierowcom Rene Rastowi, Robinowi Frijnsowi i Seanowi Gelaelowi. Cała trójka jedzie do Le Mans po zwycięstwie wywalczonym podczas majowego 6-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps. United Autosports, zwycięzca pierwszej rundy na torze Sebring, ma zaledwie sześć punktów straty do lidera.

 

Wprowadzenie jednej opony na mokrą nawierzchnię

Od tego sezonu zespoły WEC LMP2 mogą korzystać z jednej opony Goodyear na mokrą i suchą nawierzchnię. Oznacza to odejście od dostarczania opon „pośrednich”. Chociaż opony te były już używane w sezonie WEC, Goodyear po raz pierwszy zaprezentuje tę dwuelementową strategię na torze Le Mans.

 

Ciężko pracowaliśmy nad stworzeniem opony na mokrą nawierzchnię o znacznie szerszym zasięgu roboczym – wyjaśnił Mike McGregor, menedżer ds. programu Goodyear Endurance – Jesteśmy zadowoleni z jej osiągów i przekonani, że kierowcy z przyjemnością podejmą wyzwanie ścigania się na oponach z jednej mieszanki.

 

Po wprowadzeniu ograniczenia do jednej specyfikacji, nasi inżynierowie zaprojektowali oponę, która poradzi sobie zarówno w ekstremalnych upałach Bahrajnu, jak i podczas chłodnych nocy Le Mans. Ponadto, z uwagi na zrównoważony rozwój, spodziewamy się, że w trakcie zawodów zużyjemy mniej opon.

 

Wirtualnie: wystawa serii e-sportowych otwarta dla kibiców

W tym roku w Wiosce Kibiców Le Mans będzie obecny także Le Mans Virtual, dając fanom przedsmak wyzwań i presji prawdziwego wyścigu odbywającego się zaledwie kilkaset metrów dalej. Goodyear jest oficjalnym partnerem oponiarskim mistrzostw e-sportowych, które zakończyły się w styczniu wirtualnym 24-godzinnym wyścigiem Le Mans, w którym wzięli udział jedni z najszybszych kierowców symulatorów na świecie. Jako dostawca opon zarówno do prawdziwego wyścigu, jak i jego wirtualnej wersji, Goodyear prezentuje swoje innowacyjne rozwiązania widzom na całym świecie.

 

Harmonogram Goodyear na Le Mans

Przygotowania do wyścigu Le Mans trwały przez cały rok, a inżynierowie Goodyeara pojawili się na torze już dwa tygodnie przed zawodami. Treningi i kwalifikacje do wyścigu odbywają się w środę i czwartek. Zespół inżynierów marki kontynuuje wsparcie dla zespołów nawet po rozpoczęciu wyścigu, współpracując z nimi w pit-stopach, doradzając w zakresie strategii i zapewniając terminowe dostawy opon w dzień i w nocy przez całą dobę.

 

 

24-godzinny wyścig Le Mans rozpocznie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 16:00.

 

Źródło: Goodyear

Zdjęcia: Clement Marin

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).