Goodyear na straży zimowej mobilności flot | MOTOFAKTOR

Goodyear na straży zimowej mobilności flot

person Adrian Januszkiewicz 2/10/2019

Poszukując opon zimowych do pojazdów użytkowych warto zwracać uwagę na oznaczenia na ścianie bocznej, cechy konstrukcyjne oraz rzeźbę i mieszankę bieżnika.

Wybór opon na zimę nie jest łatwy, szczególnie w sytuacji, w której na rynku dostępne są produkty noszące różne oznaczenia, dowodzące ich skuteczności w zimowych warunkach drogowych. Powszechnie stosowany symbol M+S oznacza, że opona ma lepszą trakcję na śniegu niż tradycyjna. Trzeba jednak pamiętać, że oznaczenie to nie jest związane z żadnym standaryzowanym testem.

 

Inaczej jest w przypadku ogumienia z oznaczeniem trzech szczytów górskich i płatka śniegu (3PMSF), które musi przejść surowy test ISO, zdefiniowany przez Unię Europejską. Porównuje się w nim właściwości trakcyjne opony referencyjnej z oponą testową na drodze pokrytej ubitym śniegiem. Aby przejść test ogumienie musi być co najmniej o 25% lepsze niż opona referencyjna. Opony z oznaczeniem 3PMSF są lepszym wyborem na trudne warunki zimowe niż te posiadające jedynie oznaczenie M+S.

 

Jednak ani oznaczenie M+S, ani symbol 3PMSF nie daje pełnych informacji o ogumieniu, tym bardziej że symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu znajduje się nie tylko na oponach zimowych, ale także na niektórych modelach całorocznych spełniających określone, minimalne wymagania przyczepności na śniegu. Dlatego poszukując typowego ogumienia zimowego warto zwracać uwagę także na inne cechy konstrukcyjne, jak np. rzeźba i mieszanka bieżnika oraz użyte technologie.

Wyspecjalizowane opony zimowe dla pojazdów użytkowych

Typowe opony zimowe dla pojazdów ciężarowych posiadają oba oznaczenia (M+S i 3PMSF), a ponadto konstrukcyjnie są najlepiej przygotowane do pracy w trudnych warunkach zimowych.

 

Bieżnik ciężarowych opon zimowych charakteryzuje się większą ilością agresywnych lameli oraz blokową budową. Taka konstrukcja w połączeniu ze specjalną mieszanką gumową ma zapewniać skuteczną jazdę w każdych warunkach zimowych. O zimowej skuteczności ogumienia decydują też zastosowane technologie. Przykładowo, w linii opon ciężarowych Goodyear ULTRA GRIP MAX – w której skład wchodzą: opona na oś kierowaną ULTRA GRIP MAX S, opona na oś napędową ULTRA GRIP MAX D oraz opona do naczep ULTRA GRIP MAX T – zastosowano dwa nowatorskie rozwiązania: technologię inteligentnych bloków i technologię inteligentnych krawędzi.

 

Technologia inteligentnych bloków (IntelliMax Block Technology) to podłużne bloki w kształcie rombów z profilowanymi blaszkami o zróżnicowanej głębokości. Klocki bieżnika mają różną sztywność, co maksymalizuje uchylenie blaszek, zapewniając optymalną przyczepność na śniegu i lodzie. Z kolei konturowane blaszki o naprzemiennym układzie mają zapewniać optymalną sztywność bieżnika na całej powierzchni styku opony, co przekłada się na regularne zużycie i potencjalnie długie przebiegi.

 

Natomiast technologia inteligentnych krawędzi (IntelliMax Edge Technology) to zwężające się, ustawione pod odpowiednim kątem krawędzie tnące, których duża liczba optymalizuje kontakt opony z drogą, szczególnie na śliskich nawierzchniach. Dzięki tym rozwiązaniom opony zimowe ULTRA GRIP MAX mają uzyskiwać lepszą przyczepność przez cały okres eksploatacji i zapewniać kierowcom kontrolę we wszystkich warunkach drogowych, szczególnie na zaśnieżonych oraz oblodzonych drogach. Co ważne, ogumienie ULTRA GRIP MAX spełnia normy oznaczenia 3PMSF nawet przy bieżniku zużytym do połowy.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź przepisy

Warunki na trasie potrafią zaskoczyć, podobnie może być z przepisami drogowymi w poszczególnych krajach europejskich – są mocno zróżnicowane. Niedostosowanie się do wymogów prawa może oznaczać grzywnę, a nawet zatrzymanie auta na policyjnym parkingu.

 

Warto też pamiętać, że w krajach, w których wprowadzono regulacje dotyczące opon zimowych, zwykle zaczynają one obowiązywać w wyznaczonych terminach lub gdy zaistnieją określone warunki atmosferyczne. Obecnie najwcześniejsza data, od której obowiązują zimowe przepisy to 1 listopada, lecz nagłe opady śniegu lub oblodzenia mogą występować już znacznie wcześniej – szczególnie w regionach górzystych lub najbardziej na północ wysuniętych częściach Europy. Ponadto niektóre państwa określają także minimalną głębokość bieżnika, jaka jest wymagana do jazdy w zimowych warunkach. Co ciekawe, może ona być inna niż standardowa minimalna głębokość bieżnika. W rezultacie, wraz ze zbliżającym się zimowym sezonem, zarządzanie oponami nabiera szczególnego znaczenia.

Ważne zmiany dla przewoźników w niemieckim prawie

Niemcy zaostrzają przepisy – od 1 lipca 2020 roku wejdą w życie nowe regulacje. Nakładają na użytkowników pojazdów ciężarowych obowiązek stosowania opon zimowych również na osiach prowadzących. Do tej pory wymóg ten dotyczył tylko osi napędowych.

 

Kupując ogumienie na osie prowadzące już dziś warto sięgnąć po produkty z symbolem 3PMSF. Takie oznaczenie posiadają opony na oś prowadzącą z Grupy Goodyear.

 

Źródło: Goodyear

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).