Goodyear: koncepcyjne opony przyszłości pierwszy raz w Polsce | MOTOFAKTOR

Goodyear: koncepcyjne opony przyszłości pierwszy raz w Polsce

person Redakcja 20/06/2018

Koncepcyjne opony Goodyear odpowiadają na wyzwania stojące przed mobilnością przyszłości.

Czy inteligentne opony i autonomiczne pojazdy zastąpią kierowców? Czy Polacy są gotowi na rozwój współdzielonej mobilności? Na te i inne pytania dotyczące prognozowanych trendów w obszarze motoryzacji odpowiadali eksperci, biorący udział w konferencji zorganizowanej przez Goodyear w Warszawie. Spotkaniu towarzyszyła polska premiera opon znanych dotychczas jedynie uczestnikom tegorocznych Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie: wspieranej przez sztuczną inteligencję Goodyear Oxygene z mchem rosnącym na ścianie bocznej, EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive oraz inteligentnej Eagle F1 Asymetric 3.

 

Kiedy ponad 120 lat temu Charles Goodyear tworzył pierwszą technologię produkcji gumy, nawet nie przypuszczał, że jego wynalazek w przyszłości zrewolucjonizuje nie tylko branżę motoryzacyjną, ale odegra też ważną rolę w transporcie lotniczym, a nawet kosmicznym. Co więcej, jeszcze parę lat temu wielu ludzi nie dawało wiary, że opona może być czymś więcej niż tylko łącznikiem między drogą a pojazdem.

 

Współczesne opony potrafią wiele. Dopasowują się do pokonywanych nawierzchni, są zdolne do jazdy nawet po przebiciu, wyposażone w specjalne technologie oferują cichszą i przyjemniejszą podróż, a dzięki specjalnym mieszankom umożliwiają bezpieczniejszą jazdę. Jednak Goodyear po raz kolejny udowadnia, że opony mogą jeszcze więcej, a ich rola w przyszłości może być kluczowa dla jakości życia ludzi.

 

Przez 120 lat istnienia firmy, Goodyear konsekwentnie wspiera rozwój nowatorskich form mobilności. W kolejnych latach koncern zamierza skoncentrować działania na czterech kluczowych obszarach, które określa mianem F.A.C.E., czyli: floty, autonomiczne pojazdy i połączone z internetem oraz auta elektryczne.

 

Według szacunków do 2050 roku większość ludności świata będzie mieszkać w miastach, co będzie się wiązało ze znacznym obciążeniem sieci transportowych, ale także środowiska. Bardziej inteligentna, ekologiczna infrastruktura komunikacyjna będzie zatem kluczowym elementem do rozwiązywania najpilniejszych wyzwań związanych z miejską motoryzacją i rozwojem. Produkty, takie jak Oxygene, wyposażone w sztuczną inteligencję i system komunikacji światłem widzialnym – LiFi – które umożliwiają łączenie się opony z Internetem Rzeczy, komunikację z innymi pojazdami (V2V) i infrastrukturą (V2I) oraz wymianę danych, wydają się idealnym rozwiązaniem problemów motoryzacji przyszłości. Ogromne znaczenie dla miejskiej motoryzacji jutra może mieć też zdolność opony koncepcyjnej Goodyear do oczyszczania powietrza. Specjalny bieżnik ogumienia Oxygene wychwytuje wilgoć z nawierzchni i wchłania dwutlenek węgla z powietrza, którym odżywia się mech rosnący w ścianie bocznej. Proces fotosyntezy powoduje uwalnianie tlenu. Co więcej, Oxygene wykorzystuje energię wygenerowaną przez fotosyntezę do zasilania elektroniki, w tym czujników, procesora sztucznej inteligencji oraz paska świetlnego w ścianie bocznej opony, który zmienia kolory, ostrzegając użytkowników drogi o pieszych i manewrach pojazdu, takich jak zmiana pasa czy hamowanie.

 

Z myślą o przyszłości bliższej i dalszej

 

Projektując opony koncepcyjne, inżynierowie Goodyear z Centrum Innowacji w Luksemburgu myślą nie tylko o dalszej przyszłości, ale przygotowują też rozwiązania dla pojazdów, które już niebawem mogą zagościć w powszechnym użyciu.

 

Prototyp EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive, który ma szansę pojawić się na drogach już w przyszłym roku, został opracowany z myślą o rozwijającym się rynku pojazdów elektrycznych. Dzięki innowacyjnej rzeźbie bieżnika oferuje użytkownikom dłuższe przebiegi, ale także cichszą i bardziej komfortową jazdę. Konstrukcja o dużej nośności gwarantuje większą trwałość opony, ale także wysokie osiągi i niższe opory toczenia, co przekłada się na dłuższy zasięg pojazdów.

 

Z kolei Eagle F1 Asymetric 3, wyposażona w kompletny system czujników i algorytmy pracujące w chmurze, została opracowana z myślą o flotach. Prototyp inteligentnej opony Goodyear umożliwia stałą łączność i współdzielenie danych w czasie rzeczywistym, co pozwala optymalnie eksploatować opony, wdrażać bezpieczniejszą i bardziej efektywną kosztowo motoryzację oraz maksymalizować czas bez przestojów. Czujniki w inteligentnym ogumieniu Goodyear zbierają dane z pojazdu oraz źródeł zewnętrznych i w czasie rzeczywistym dostarczają je do specjalnych algorytmów, opracowanych przez inżynierów firmy. Dzięki tym algorytmom, informacje o oponie i jej statusie – w tym stopniu zużycia, temperaturze i ciśnieniu – są stale uaktualniane i współdzielone z operatorem floty.

 

Źródło: Goodyear

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).