Goodyear chce rozwijać krajowe źródła kauczuku naturalnego | MOTOFAKTOR

Goodyear chce rozwijać krajowe źródła kauczuku naturalnego

person Adrian Januszkiewicz 13/04/2022

Goodyear i Farmed Materials z Ohio będą współdziałać nad stworzeniem krajowego źródła kauczuku naturalnego z określonego gatunku mniszka lekarskiego.

Prace będą prowadzone w ramach wieloletniego, wielomilionowego programu, wspieranego przez Departament Obrony USA (DoD), Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL) oraz BioMADE.

 

Kauczuk naturalny został sklasyfikowany jako surowiec strategiczny, który stanowi kluczowy składnik opon wojskowych, lotniczych i ciężarowych. Obecnie ponad 90% światowego kauczuku naturalnego wytwarza się z lateksu pochodzącego z drzew kauczukowych, a jego głównym źródłem są tropikalne obszary poza USA.

 

Program będzie bazował na badaniach, w ramach których przeanalizowano już ponad 2500 gatunków roślin, ale znaleziono tylko kilka o właściwościach nadających się do zastosowania w oponach. Mniszek kok-sagiz (Taraxacum kok-saghyz), znany pod nazwą TK, okazał się cenną alternatywą dla kauczukowca naturalnego.

 

W programach pilotażowych Farmed Materials dotyczących TK materiały hodowlane przyniosły pierwsze pozytywne rezultaty, dając duże zbiory, które wymagają dodatkowych nasadzeń i finansowania.

 

Światowy popyt na kauczuk naturalny stale rośnie i pozostaje on kluczowym surowcem dla przemysłu oponiarskiego – wyjaśnił Chris Helsel, wiceprezes Goodyear ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii – To bardzo ważny moment na rozwinięcie krajowego źródła kauczuku naturalnego, co może pomóc złagodzić przyszłe wyzwania związane z łańcuchem dostaw.

 

To partnerstwo świadczy o zdolności BioMADE do łączenia firm różnej wielkości w celu rozwiązywania najważniejszych problemów – powiedziała Melanie Tomczak, Dyrektor ds. Technologii w BioMADE – Jesteśmy podekscytowani projektem, który daje duże nadzieje na rozwój krajowej produkcji kauczuku i pokazuje, jak produkcja bioprzemysłowa może pomóc w zabezpieczeniu krajowego łańcucha dostaw.

 

Podczas gdy drzewa kauczukowe potrzebują zazwyczaj siedmiu lat, aby wytworzyć lateks niezbędny do produkcji kauczuku, mniszek lekarski można zbierać co sześć miesięcy. Mniszek TK jest także odporniejszy i może rosnąć w bardziej umiarkowanym klimacie, np. w Ohio.

 

Wspierana przez Departament Obrony Narodowej współpraca firm Goodyear, BioMADE i Farmed Materials ma przyspieszyć komercjalizację TK, która ma rozpocząć się wiosną br. od zasadzenia i zebrania nasion TK w stanie Ohio. Wyprodukowany kauczuk naturalny ma zostać użyty do produkcji opon do samolotów wojskowych, które Goodyear zbuduje i przetestuje w  rygorystycznych warunkach we współpracy z AFRL w bazie sił powietrznych Wright-Patterson w Dayton w stanie Ohio.

 

Jeśli dodatkowe testy przyniosą obiecujące wyniki, Goodyear widzi potencjał do zastosowania gumy pochodzącej z mniszka TK we wszystkich rodzajach opon.

 

Źródło: Goodyear

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).