Głośna praca układu napędowego VAG | MOTOFAKTOR

Głośna praca układu napędowego VAG

person Redakcja 8/09/2020

Inżynierowie Gates znaleźli rozwiązanie problemu często pojawiającego się po wymianie paska rozrządu, które zmniejszy liczbę reklamacji w warsztatach.

Chociaż rutynowa wymiana paska rozrządu w układzie napędu paska synchronicznego występującego w samochodach Audi, SEAT, Skoda i Volkswagen z silnikami benzynowymi 1,6 l i 2,0 l zwykle nie jest skomplikowana, niedawno firma Gates otrzymała zgłoszenia o problemach montażowych.

 

Do przeprowadzenia wymiany mechanicy potrzebują zestawów Gates PowerGrip K015489XS (z napinaczem paska), Gates PowerGrip KP15489XS-1 lub KP15489XS-2, które zawierają pasek, napinacz oraz pompę wodną o jakości OE odpowiednią do danego zastosowania.

Problem

Po założeniu paska rozrządu i krótkiej pracy silnika niektórzy mechanicy zgłaszali głośną pracę układu napędowego. Często był to dźwięk „klikania” najbardziej słyszalny w fazie nagrzewania i potem do czasu uzyskania przez silnik temperatury roboczej. Jeśli problem nie mija, zaobserwowano, że pasek przesuwa się ze środka koła pasowego napinacza w kierunku kołnierza. Brak skorygowania błędu może doprowadzić do przedwczesnej awarii paska rozrządu.

Diagnoza

Z rozpoznania inżynierów Gates wynika, że słyszalne „klikanie” jest spowodowane uderzaniem ogranicznika dźwigni w ogranicznik płyty oporowej oraz że jest to skutkiem błędu montażowego. W przypadku przedwczesnych awarii pasków stwierdzono, że zostawiają one czarne ślady na kołach pasowych.

1. Czarny ślad na napinaczu powstały przez nadmierne tarcie paska

Te czarne ślady są efektem nadmiernego tarcia. Po uwzględnieniu wszystkich czynników okazało się, że źródłem problemu jest nieprawidłowe ustawienie napinacza. Dokładna analiza podobnych incydentów wykazała, że w każdym przypadku problem był spowodowany zwykłym błędem montażowym, którego można było uniknąć.

Rozwiązanie

Dokonując wymiany pasków rozrządu w dowolnym modelu Skody, VW, Audi i SEAT-a wyposażonym w układ napędu paska synchronicznego z silnikiem 1,6 l i 2,0 l, należy stosować dwie proste zasady:

 

  1. Precyzyjnie ustawić napinacz przy wykorzystaniu wypustu pozycjonującego
  2. Zachować wszelką staranność przy wykorzystaniu procedury napinania

 

Wypust jest zaprojektowany w taki sposób, aby pasował do środka szczeliny w bloku silnika, i odpowiada za poprawne ustawienie napinacza, dzięki czemu układ napędu paska synchronicznego może sprawnie działać po założeniu paska.

2. Wypust powinien się znajdować w odpowiedniej szczelinie

Napięcie paska ma zasadnicze znaczenie dla osiągów silnika. Aby uzyskać odpowiednie napięcia paska w układach napędu paska synchronicznego zainstalowanych w tych silnikach, mechanicy powinni używać odpowiedniego nastawnika, aby ustawić napinacz zgodnie z instrukcją producenta.

 

Po wsunięciu wypustu do odpowiedniej szczeliny i sprawdzeniu, czy napinacz znajduje się we właściwym miejscu — ale przed ostateczną regulacją napięcia — należy nastawnikiem obrócić napinacz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara do oporu (maksymalne napięcie). Następnie należy nastawnikiem obrócić napinacz do pierwotnej pozycji (minimalne napięcie).

 

Powtórzyć cykl pięć razy.

 

Liczba pięć ma duże znaczenie. Pięciokrotne powtórzenie procedury pozwoli zapewnić mechanizmowi odpowiednie ustawienie oraz poprawnie naciągnąć pasek.

Podsumowanie

Układ napędu paska synchronicznego jest zaprojektowany jako trwały, ale jednocześnie wrażliwy mechanizm, który jest nader często narażony na użycie niewłaściwych narzędzi lub nieprzestrzeganie kolejnych etapów procedury montażowej.

 

Procedury są bardzo solidne, ale muszą być realizowane bardzo dokładnie i zgodnie z opisem, aby mogły przynosić trwałe efekty.

 

Firma Gates potwierdza, że w tych warsztatach mechanicznych, gdzie powyższe zasady są stosowane, podobne problemy nie wystąpiły. Co więcej, napinacze mogą teraz utrzymywać napięcie paska przez cały okres eksploatacji i robią to bez wydawania zbędnych dźwięków.

 

Źródło: Gates

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).