Gdzie auta mają rocznie największe przebiegi? | MOTOFAKTOR

Gdzie auta mają rocznie największe przebiegi?

Firma carVertical przeprowadziła badanie w Europie i USA, aby ustalić, w których krajach auta przejeżdżają rocznie najwięcej kilometrów.

Największe roczne przebiegi mają auta z Niderlandów

W badaniu przeprowadzonym przez carVertical, okazało się, że pojazdy z Niderlandów mają najwyższy średni roczny przebieg – aż 29 851 km. Następnie w rankingu znalazły się samochody z Hiszpanii (29 017 km), Danii (27 346 km), Belgii (24 308 km) i Francji (23 775 km).

Po 3-4 latach auta z tych państw będą miały przejechane około 100 000 kilometrów, co prawdopodobnie skłoni właścicieli do decyzji o sprzedaży i zakupie nowego pojazdu.

Matas Buzelis, dyrektor ds. komunikacji w carVertical i ekspert motoryzacyjny, Fot. carVertical
Matas Buzelis, dyrektor ds. komunikacji w carVertical i ekspert motoryzacyjny, Fot. carVertical

„Większy przebieg oznacza zwykle, że samochód będzie mniej wart, dlatego kierowcy często starają się sprzedać takie pojazdy, zanim ich wartość znacząco spadnie. Spora liczba kilkuletnich samochodów z dużym przebiegiem trafia do Polski z Europy Zachodniej. Import samochodów w obrębie UE jest dość tani i prosty, więc fakt nie podnosi znacząco ostatecznej ceny używanego samochodu” – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Polacy nie nabijają dużo kilometrów

Średni roczny przebieg samochodów w Polsce jest jednym z najniższych w Europie, wynoszący 17 925 km. W porównaniu, w sąsiedniej Litwie wynosi on statystycznie 17 980 km, w Niemczech – 22 542 km, w Czechach 19 155 km, a na Słowacji 21 230 km. Najmniejszy roczny przebieg mają Łotysze, którzy pokonują średnio 17 420 km.

Najmniejszy roczny przebieg zarejestrowano w samochodach sprowadzonych z USA, wynoszący 16 941 km. Niestety, większość tych pojazdów jest silnie uszkodzona, dlatego dealerzy muszą je gruntownie naprawić przed odsprzedażą.

Mimo że w Polsce samochody pokonują rocznie mniejsze odległości niż na Zachodzie Europy, 10-letni przebieg takiego pojazdu może osiągnąć około 180 000 km.

Niski przebieg i niska cena auta - podejrzane

Przy wyborze używanego samochodu, kierowcy powinni być bardzo ostrożni, gdy chodzi o pojazdy z niskim przebiegiem dostępne po atrakcyjnych cenach. Niestety, nieuczciwi sprzedawcy często manipulują licznikiem, aby zwiększyć swoje zyski.

Szansa na kupno samochodu z manipulowanym przebiegiem rośnie znacząco, gdy decydujemy się na zakup pojazdu sprowadzonego z innego kraju. Brak wymiany danych między krajami stwarza okazję dla oszustów do działania. W rezultacie na polski rynek trafia wiele aut z cofniętymi licznikami, które często były manipulowane więcej niż jeden raz.

„Przed spotkaniem ze sprzedawcą kierowcy powinni sprawdzić historię samochodu i zweryfikować, czy jego przebieg jest prawdziwy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzą sporo czasu, ale też unikną późniejszego rozczarowania. Przy zakupie samochodu używanego konieczna jest również jazda próbna i sprawdzenie auta w autoryzowanym serwisie” – mówi Matas Buzelis.

Pełne dane z badania carVertical są dostępne TUTAJ.

Źródło: carVertical

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).