Gdy przekładnia potrzebuje nowego oleju | MOTOFAKTOR

Gdy przekładnia potrzebuje nowego oleju

person Redakcja 26/10/2018

Bez znaczenia czy jeździmy samochodem ze skrzynią manualną, czy automatyczną co pewien czas musimy wymieniać olej przekładniowy.

Użytkownicy „automatów” muszą dokonywać tego częściej niż właściciele samochodów z ręczną skrzynią biegów.

 

Każdy olej przekładniowy, zarówno w skrzyni automatycznej, jak i manualnej pracuje i się zużywa, w efekcie czego po czasie traci swoje pierwotne parametry. Z biegiem czasu i przejechanych kilometrów olej przekładniowy na skutek, tzw. ścinania się jego cząsteczek zmienia swoją lepkość, wówczas przestaje od siebie oddzielać współpracujące ze sobą metalowe elementy, a przekładnia szybko się niszczy. Ponadto jak każdy inny olej, także ten przeznaczony do skrzyń biegów, utlenia się, a dodatki uszlachetniające tracą swoje właściwości.

 

Niemiecki producent olejów silnikowych BIZOL, posiada w swojej ofercie szereg płynów do obu rodzajów przekładni. W skład, np. serii Allround wchodzą dwa oleje ATF i jeden do skrzyni manualnej.

 

Do automatycznych skrzyń biegów i sprzęgieł hydraulicznych, wymagających specyfikacji ATF Dexron III przeznaczony jest BIZOL Allround ATF D-III+. Produkt, jak podaje producent, zapewnia odpowiednią funkcjonalność nawet w ekstremalnych warunkach pracy, znacznych wahaniach temperatury oraz zapewnia dłuższą żywotność przekładni.

BIZOL Allround ATF DVI należy do najnowszej generacji płynów do automatycznej skrzyni biegów opartych na syntezie HC w połączeniu z nowoczesnym, wysokiej klasy pakietem dodatków. Spełnia wymagania wielu producentów automatycznych przekładni samochodowych na całym świecie (kompatybilny z DEXRON VI). Zabezpiecza przed zużyciem, korozją i spienianiem oraz zapewnia doskonałą trwałość przekładni. BIZOL Allround ATF DVI dedykowany jest do stosowania w automatycznych skrzyniach biegów, a także w hydraulicznych wspomaganiach układów kierowniczych zarówno w samochodach osobowych, jak i komercyjnych.

Z kolei do skrzyń manualnych przeznaczony jest BIZOL Allround Gear Oil TDL 75W90 wielosezonowy, syntetyczny olej przekładniowy do uniwersalnego zastosowania. Spełnia wymogi większości specyfikacji nowoczesnych pojazdów użytkowych oraz osobowych. Zastosowana w oleju nowoczesna technologia TDL doskonale sprawdza się zarówno w skomplikowanych mechanizmach synchronizowanych i niezsynchronizowanych skrzyń biegów oraz hipoidalnych w przekładniach głównych. BIZOL Allround Gear Oil TDL 75W90 dzięki optymalnej lepkości redukuje tarcie oraz przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Regularna wymiana płynu przekładniowego to najwłaściwsze postępowanie eksploatacyjne i skuteczny sposób na ochronę przekładni i wydłużenie jej żywotności. Dokładne informacje dotyczące interwałów określa producent, jeśli takich danych brakuje, warto kwestię wymiany płynu przekładniowego skonsultować z mechanikiem. Dbałość o skrzynię biegów nie tylko wydłuża żywotność i wpływa na płynność pracy, ale zwiększa atrakcyjność auta na rynku wtórnym.

 

Źródło: BIZOL

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).