Funkcje oleju silnikowego | MOTOFAKTOR

Funkcje oleju silnikowego

person Redakcja 31/08/2018

Współczesne oleje silnikowe w 80% składają się z tzw. bazy olejowej, pozostałe 20% stanowią dodatki.

Dobrej jakości baza olejowa jest bardzo ważna, natomiast o unikalności produktu i jego specyficznych cechach decydują specjalne kombinacje uszlachetniaczy. Nie zmienia to faktu, że bez względu na różnorodność olei silnikowych na rynku mają one określone funkcje.

 

Podstawowym zadaniem oleju jest smarowanie ruchomych części silnika w szerokim zakresie temperatur, dzieje się to poprzez utworzenie trwałego i odpornego na zerwanie filmu olejowego. Funkcja ta, jest ściśle związana z lepkością oleju, czyli jego zdolnością do oddzielania od siebie współpracujących elementów. Odpowiednią lepkość osiąga się to przez zastosowanie modyfikatorów lepkości oraz dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia.

 

Drugą ważną funkcją oleju silnikowego jest odprowadzanie ciepła, co jest to szczególnie istotne w nowoczesnych turbodoładowanych jednostkach. Niektóre elementy silnika mogą osiągać bardzo wysoką temperaturę. Zadaniem oleju jest odbieranie ciepła z tłoków, panewek wału korbowego czy wirnika turbosprężarki. Dlatego też ważne jest, aby lubrykant miał wysoką temperaturę zapłonu, odpowiednią stabilność temperaturową i chronił przed utlenianiem w wysokich temperaturach.

 

Kolejnym ważnym zadaniem jest uszczelnianie elementów silnika (np. tłoków, cylindrów, pierścieni), co zapewnia silnikowi m.in. odpowiednią kompresję, niezbędną do rozwijania pełnej mocy oraz ogranicza spalanie oleju przez silnik.

 

Bardzo ważną funkcją jest utrzymanie silnika w czystości, co pozwala na dłużej zachować żywotność i bezawaryjność motoru. Olej zapobiega odkładaniu się nisko- i wysokotemperaturowych zanieczyszczeń, pozostają one rozpuszczone w oleju i pływają w nim rozproszone, aż do momentu jego wymiany. Te właściwości są możliwe przez zastosowanie wysokiej jakości baz olejowych oraz dodatków myjących i dyspergujących.

 

Ochrona przed korozją osiągana jest przez zastosowanie dodatków zwiększających liczbę TBN (czyli liczbę zasadową, inaczej alkaliczność oleju) w celu neutralizacji kwaśnych produktów spalania. Olej musi być neutralny dla metalu, dlatego też te substancje muszą być dobrane tak, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed kwasami, tlenem, itp., z drugiej strony nie mogą przekroczyć bezpiecznego poziomu z punktu widzenia ochrony przed korozją.

 

Olej silnikowy to produkt wielozadaniowy, każda z jego funkcji jest ważna. Dlatego tak istotne jest, aby dobierać odpowiedni środek do silnika. Oczywiście najważniejszym parametrem jest lepkość, która zawsze musi być taka, jaką zaleca producent. Warto jednak dokładnie przeanalizować skład lubrykantu, zarówno pod względem bazy olejowej, jak i uszlachetniaczy, aby zapewnić silnikowi najwyższy stopień ochrony.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).