Funkcje i przepisy dotyczące osłony kuli haka holowniczego | MOTOFAKTOR

Funkcje i przepisy dotyczące osłony kuli haka holowniczego

person Redakcja 17/06/2019

Czemu służy montaż osłony kuli haka holowniczego i co mówią o tym przepisy?

Widoczna część zestawu haka holowniczego obejmuje kulę oraz gniazdo elektryczne. W przypadku najnowszych rozwiązań kula haka jest połączeniem stalowej odkuwki matrycowej z wałkiem stalowym zakończonym znormalizowaną kulą. Cały zestaw pokryty jest warstwą farby antykorozyjnej. Nie można jednak zakładać, że takie zabezpieczenie wystarczy, by utrzymać kulę haka we właściwej kondycji. Dobrą praktyką jest nakładanie na kulę wspomnianej nakładki, barwionej na czerwono lub czarno i wykonanej z gumy bądź tworzywa sztucznego.

Nakładka na kulę, popularnie nazywana przez kierowców "kapturkiem", spełnia bardzo ważne funkcje. Zabezpiecza element przed zabrudzeniami, wilgocią i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, które wbrew pozorom mogą być bardzo niebezpieczne z punktu widzenia eksploatacji. Wilgoć może powodować korozję kuli, a zabrudzenia i odpryski od kamieni mogą uniemożliwić prawidłowe holowanie, ponieważ zaczep nie będzie prawidłowo przylegał do jej powierzchni. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do odłączenia przyczepy podczas jazdy. Nakładka zwiększa także widoczność wystającej kuli, co jest szczególnie istotne dla innych kierowców w warunkach ograniczonej widoczności. Z tego względu osłona na kulę powinna być zawsze stosowna. Mariusz Fornal kierownik działu technicznego w firmie Steinhof

 

Przepisy prawne zarówno w Polsce, jak też w pozostałych krajach UE nie nakładają na kierowców obowiązku stosowania popularnego “kapturka”. Podobnie jak w przypadku konieczności demontażu samego haka, powinniśmy kierować się czysto praktycznymi pobudkami, nawet jeśli nie wymaga tego prawo. Wśród renomowanych producentów haków nakładka osłonowa na kulę wchodzi w skład zestawu haka holowniczego.

Nakładka zabezpieczająca jest szczególnie ważna w przypadku starszych generacji haków, czyli takich, w których kuli nie da się zdemontować. W Steinhof dołączamy "kapturki" do każdego haka holowniczego, niezależnie od jego rodzaju. Dla prawidłowej eksploatacji haka holowniczego (w tym odpowiedniej współpracy z zaczepem) na kulę należy nałożyć warstwę smaru. Nie dotyczy to przypadków, w których przyczepa wyposażona jest w specjalistyczny zaczep ze stabilizacją jazdy np. typu ALKO oraz bagażników rowerowych – w tych przypadkach smarowanie kuli jest niedozwolone. Mariusz Fornal

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).