Formowanie wtryskowe przy produkcji komponentów | MOTOFAKTOR

Formowanie wtryskowe przy produkcji komponentów

person Adrian Januszkiewicz 30/03/2020

Technologia formowania wtryskowego znajduje szerokie zastosowanie przy produkcji części samochodowych z materiałów polimerowych.

Formowanie wtryskowe przede wszystkim umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu produkcji komponentów samochodowych z tworzyw sztucznych przy stosunkowo niskich kosztach. Sprawdza się ono zwłaszcza w przypadku dużych lub średnich serii produkcyjnych, gdyż wymaga początkowej inwestycji w formy wtryskowe.

 

Metoda ta pozwala ponadto na stosowanie różnego rodzaju materiałów polimerowych, takich jak: polistyren (PS), polipropylen (PP), ABS, PC, PC/PMMA, PPHC, PPT czy PPS GF. Ostatni z tych materiałów (tworzywo PPS wzmocnione włóknem szklanym) posiada dużą wytrzymałość mechaniczną i termiczną, dlatego idealnie nadaje się do produkcji części technicznych.

 

Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi cyfrowych pozwala ponadto na optymalizację czasu i kosztów realizacji nawet bardzo złożonych projektów. Dzięki komputerowej symulacji procesu wtrysku tworzyw sztucznych można już na wstępnym etapie wykonać analizę techniczno-finansową i dokonać niezbędnych zmian.

 

Ulepszenia dokonane we wczesnej fazie projektowania wypraski oraz prototypowania pozwalają wyeliminować potencjalne ryzyka technologiczne i uniknąć kosztów, jakie mogą wiązać się na przykład z późniejszą modyfikacją form wtryskowych. Oznacza to pełne bezpieczeństwo całego procesu.

Zrównoważona metoda produkcji

Do zalet formowania wtryskowego, które producenci cenią sobie najbardziej, należą możliwość łatwego dostosowania materiału do dowolnej formy czy rozmiaru i wysoka precyzja wykonania detalu. Proces ten pozwala uzyskać elementy o czystych i gładkich powierzchniach, które wymagają niewielkiej obróbki.

 

Daje to możliwość optymalizacji produkcji, ze względu na efektywne wykorzystanie materiału. Nawet w przypadku wytwarzania części z metalowymi insertami technologia ta eliminuje możliwość formowania się nadlewek.

 

Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze tej technologii jest jej minimalny wpływ na środowisko naturalne. W procesie formowania wtryskowego nie dochodzi do emisji gazów, ani powstawania odpadów ciekłych.

 

Zastosowanie polimerów umożliwia ponadto odzyskanie i przetworzenie wykonanych z nich części. Z wszystkich tych powodów wiodący producenci z branży automotive zaufali ekspertom, którzy wykorzystują tę metodę do produkcji wysokiej jakości części samochodowych.

Szeroka gama możliwości produkcyjnych

Formowanie wtryskowe pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej dokładności wytwarzania elementów o skomplikowanych kształtach.

W zakładach Knauf Industries Automotive powstaje szeroka gama komponentów samochodowych wytwarzanych w technologii formowania wtryskowego tworzyw. Wszystkie z nich posiadają certyfikat IATF 16949:2016 gwarantujący najwyższą jakość produkcji dla sektora samochodowego.

 

Metoda ta jest stosowana w procesach produkcji części znajdujących zastosowanie zarówno w nadwoziach, jak i we wnętrzach samochodów. Wśród produkowanych przy jej pomocy części wewnętrznych można wymienić m.in. elementy kokpitu samochodowego i desek rozdzielczych, jak również wyloty powietrza, panele drzwiowe czy słupki nadwozia. Natomiast do gamy elementów zewnętrznych należą klamki, zderzaki, listwy nadkoli, kratki, a także chlapacze i błotniki.

 

Oprócz produkcji części firma Knauf Industries oferuje także usługi dodatkowe obejmujące m.in. montaż elementów dźwiękochłonnych, klipsów i zatrzasków bezpośrednio na linii produkcyjnej, a także zgrzewanie ultradźwiękowe. Uzupełnieniem portfolio są dopasowane na miarę zwrotne opakowania transportowe z wytrzymałego ekspandowanego polipropylenu (EPP).

 

Źródło: Knauf Industries

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).