Ford opatentował ogrzewane pasy bezpieczeństwa | MOTOFAKTOR

Ford opatentował ogrzewane pasy bezpieczeństwa

person Adrian Januszkiewicz 13/12/2018

Amerykański koncern złożył niedawno wniosek patentowy na ogrzewane pasy bezpieczeństwa.

Prawdopodobnie nie jest to najbardziej przełomowy patent na świecie, jeśli chodzi o poprawę komfortu podróżowania. Nie jest to również rozwiązanie mające najwięcej sensu. Być może jednak podobnie myślano, gdy na rynku debiutowała podgrzewana kierownica, bez której obecnie wielu z nas w zimowych warunkach nie potrafi się obejść.

Jak działa taki pas?

Patent opisujący szczegółowo tę technologię liczy aż 31 stron. Najprościej rzecz ujmując wszystko sprowadza się do elementów grzewczych, które zostały wszyte w taśmę pasa. Ford oferuje kilka wariantów koncepcji z różnymi pasami i klamrami. Pomijając kwestię samego bezpieczeństwa, które producent musiał jakoś ogarnąć, tkanina nagrzewa się, generując ciepło, gdy klamra jest wpięta w gniazdo pasa.

Oczywiście, kierowca, jak i pasażerowie posiadaliby pełną kontrolę nad temperaturą. W lecie, czy podczas cieplejszych dni mechanizm można by prostym wyłącznikiem dezaktywować.

Czy ogrzewane pasy bezpieczeństwa staną się wkrótce gorącą opcją w pojazdach Forda i Lincolna?

Nie jest to całkowicie wykluczone. W krajach, w których zima daje się mocno we znaki, takich jak np. Kanada, czy wybrane obszary Rosji, możemy wyobrazić sobie zastosowanie tej opcji.

 

Ale może być również tak, że logika kryjąca się za patentem na ogrzewany pas bezpieczeństwa tkwi gdzie indziej – Ford patentuje swój wynalazek na wypadek, gdyby ktoś inny chciał zrobić to jako pierwszy. A jego seryjnej produkcji w tej chwili w ogóle nie bierze pod uwagę.

 

Źródło: ProfiAuto

 

Zdjęcia: Ford

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).