Ford F-150 Lightning SuperTruck startuje w Pikes Peak | MOTOFAKTOR

Ford F-150 Lightning SuperTruck startuje w Pikes Peak

Ford F-150 Lightning SuperTruck, pojazd demonstracyjny z napędem elektrycznym, weźmie udział w Pikes Peak International Hill Climb współorganizowanym przez Gran Turismo.

Ford Performance powraca w amerykańskie góry, wystawiając nowy, w pełni elektryczny pojazd pokazowy F-150 Lightning SuperTruck. Inicjatywa ta jest następstwem sukcesu, jakim było ustanowienie przez SuperVana 4.2 kilku rekordów podczas wyścigu Pikes Peak International Hill Climb w 2023 roku.

Nowy Pick-up, zaprojektowany przez Ford Design i STARD, przy prędkości 241 km/godz. generuje siłę docisku o wartości ponad 2,7 tony i jest wyposażony w specjalnie zmodyfikowane silniki elektryczne o nadzwyczajnych parametrach.

Podczas 102. edycji wyścigu Pikes Peak International Hill climb, SuperTruck będzie wyposażony w trzy 6-fazowe silniki STARD UHP i wysokowydajne ogniwa litowo-polimerowe NMC, co pozwoli na uzyskanie ponad 1400 KM mocy maksymalnej.

Ford Performance SuperTruck

Pokazowy elektryczny Ford F-150 Lightning został wyposażony w skomplikowany układ aerodynamiki: potrójny przedni spojler i kierujące strumień powietrza kanały w miejscu reflektorów oraz na masce, ponadto przednie lamele dozujące opór i chłodzenia silnika, płaszczyzny docisku, a także boczne dyfuzory, tylny dyfuzor i wieloelementowe tylne skrzydło.

Ford Performance SuperTruck

Niestandardowe są również karbonowo-ceramiczne hamulce, opony Pirelli P-Zero na kutych magnezowych felgach oraz w pełni zmodyfikowany do tej próby układ zawieszenia.

Za kierownicą SuperTrucka zasiądzie Romain Dumas, wieloletni uczestnik wyścigu Pikes Peak International Hill Climb i aktualny rekordzista w klasyfikacji generalnej, dla którego będzie to dziewiąty występ i drugi sezon w ekipie Ford Performance.

Ford Performance Super Truck wnętrze

„Jestem szczęśliwy, że po udanym wyścigu w 2023 roku mogę ponownie zasiąść za kierownicą w barwach tego zespołu i pomóc przekroczyć kolejne granice możliwości pojazdu elektrycznego na serpentynach legendarnej trasy. Zachowanie F-150 Lightning SuperTruck przewyższało moje oczekiwania już podczas testów, więc mamy nadzieję, że pogoda dopisze i uda nam się zrobić coś wyjątkowego” – powiedział Dumas.

STARD, który kontynuuje współpracę, rozpoczętą od SuperVana 4.0, ma swój udział w rozwoju i budowie układu napędowego i układów kontroli SuperTrucka.

Potrzeba konstruowania najlepszych samochodów dla naszych klientów wymaga od nas prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w najtrudniejszych i najbardziej wymagających rywalizacjach sportowych, a F-150 Lightning SuperTruck jest tego najnowszym przykładem. Nasza pogoń na szczyt jest podyktowana pragnieniem poprawy osiągów i udoskonalania naszych pojazdów elektrycznych oraz zwiększenia satysfakcji z jazdy naszych klientów” – powiedział Mark Rushbrook, globalny dyrektor Ford Performance.

Pojazdy Forda podbijają Pikes Peak od 1916 roku, kiedy to Model T wjechał na szczyt o wysokości 4302 metrów w czasie 28 minut i 3 sekund. W tym roku Ford zamierza pobić swój własny rekord z 2023 roku, ustanowiony przez SuperVana 4.2, który ukończył przejazd w 8 minut 47,682 sekundy.

Pikes Peak International Hill Climb odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca 2024 roku. Zawody można oglądać bez opłat na żywo na kanale YouTube. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie https://ppihc.org/.

Źródło: Ford

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).