FO Dębica SA ze znacznym wzrostem przychodów po H1 2022 | MOTOFAKTOR

FO Dębica SA ze znacznym wzrostem przychodów po I półroczu 2022

person Adrian Januszkiewicz 14/09/2022

Firma Oponiarska Dębica SA w pierwszym półroczu 2022 r. uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 1 596 mln zł i był to wzrost o blisko 40% w porównaniu r/r.

 

Po pierwszym półroczu oceniamy naszą sytuację jako dobrą. Mamy bardzo bezpieczną sytuację finansową i płynnościową, a do tego mieliśmy do czynienia z wysokim popytem i rosnącymi cenami, co przełożyło się na wzrost naszych przychodów. Jednak z uwagi na coraz wyższe ceny wszystkich kluczowych dla naszej działalności surowców, nasze marże były pod presją. Marża zysku brutto w relacji do przychodów w I półroczu spadła do 2,8% z 4,9% rok wcześniej, a marża EBIT w relacji do przychodów spadła na poziom 2% z 3,8% za pierwsze półrocze 2021 r. – mówi Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica SA.

 

Negatywny wpływ wzrost kosztów na prowadzoną działalność był szczególnie widoczny w II kwartale 2022 r. Pomimo wzrostu przychody ze sprzedaży w II kwartale o ok. 40% r/r do 799,1 mln zł, w tym okresie EBIT wyniósł -10,0 mln zł (-157,8% r/r), a wynik netto był na poziomie -6,7 mln zł.

 

Wyniki finansowe – szczegóły:

Sprzedaż Firmy Oponiarskiej Dębica SA do podmiotów powiązanych w I półroczu 2022 r. wygenerowała przychody w kwocie 1 414,4 mln zł, co oznacza wzrost o 36,4% w stosunku do analogicznego okresu rok temu. Z kolei sprzedaż do podmiotów niepowiązanych wzrosła aż o blisko 73% do 181,6 mln zł.

 

Marża zysku brutto ze sprzedaży do jednostek powiązanych w relacji do przychodów wyniosła 2,1% wobec 3,8% w I półroczu 2021 r., a marża zysku brutto ze sprzedaży do jednostek niepowiązanych w relacji do przychodów spadła z 15,4% w I półroczu 2021 r. do 8,3% w analogicznym okresie 2022 r.

 

W pierwszym półroczu 2022 r. koszty bezpośrednich surowców i materiałów na jednostkę wyrobu były wyższe: o 42,8% wobec pierwszego półrocza 2021 r. oraz o 14,3% wobec pierwszego kwartału 2022 r. Jest to wynik utrzymującego się wzrostu cen surowców na rynku. Warto jednak podkreślić, że znajdujemy się w dość bezpiecznej sytuacji finansowej, dzięki której łatwiej nam przejść przez turbulencje na globalnym rynku surowców – ocenia Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica SA.

 

Źródło: FO Dębica SA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).