Filtry oleju Boscha | MOTOFAKTOR

Filtry oleju Boscha

person Redakcja 5/11/2019

Rozwój silników spalinowych wpłynął również na technologię filtracji. Z tego względu filtry oleju Boscha spełniają wysokie wymogi producentów samochodowych.

Producenci samochodów stale udoskonalają silniki spalinowe. Obniżane jest tarcie wewnętrzne, pomniejszane są straty w układach: chłodzenia i wydechowym, zwiększana jest efektywność procesu spalania. Jednostki napędowe muszą też spełniać coraz wyższe normy czystości spalin. W komorze silnika pojawiły się powszechnie stosowane turbosprężarki, dodatkowe chłodnice i przewody, w związku z czym pod maską jest coraz mniej miejsca. Przy tym dąży się do obniżenia masy jednostki napędowej, a w samym silniku wzrastają temperatury i ciśnienia. To wszystko przekłada się na znacznie większe wymagania w stosunku do oleju silnikowego.

 

Dodatkowo floty samochodowe oczekują wydłużania interwałów serwisowych, czemu wychodzą naprzeciw producenci. Filtry oleju muszą sprostać zwiększonym wymogom i utrudnionym warunkom, a także prawidłowo funkcjonować w wyższych temperaturach oraz pochłaniać więcej zanieczyszczeń.

 

Proste porównanie pomiędzy Volkswagenem Golfem III 1.6 z lat 90’ a trzy generacje nowszym Golfem VI 1.4 TSI pozwala zauważyć, jak bardzo zmienił się filtr oleju. Udoskonalenie medium filtracyjnego (zmiana z celulozowego na syntetyczne) umożliwiło wzrost skuteczności filtracji, chłonności (czyli ilości zanieczyszczeń wychwytywanych przez filtr), jak i żywotności samego filtra. Same wymiary filtra nie uległy dużej modyfikacji, a jego efektywność znacząco wzrosła. To wszystko dzięki rozwojowi technik filtracji.

 

Pojawiające się w oleju cząstki zabrudzeń o wymiarach 5-15 µm są najbardziej krytyczne dla żywotności silnika. To one w największym stopniu przyczyniają się do zużycia, gdyż przedostają się do szczelin między cylindrem i pierścieniem tłokowym. Przy dużych ciśnieniach panujących w jednostce napędowej skutkuje to zużyciem ścianek i uszkodzeniem silnika.

 

W przypadku filtrów oleju nie warto godzić się na kompromisy – należy stosować produkty dobrej jakości. W dzisiejszych czasach naprawa silnika jest praktycznie nieopłacalna. Filtry Boscha spełniają wymogi producentów samochodów i zapewniają niezawodną eksploatację silnika.

Dowiedz się więcej

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).