Filtry chronią przed wydatkami - PZL Sędziszów tłumaczy dlaczego | MOTOFAKTOR

Filtry chronią przed wydatkami - PZL Sędziszów tłumaczy dlaczego

person Redakcja 27/05/2022

Eksperci z PZL Sędziszów przypominają, że zanieczyszczenia przechwytywane przez filtry mogą się okazać zabójcze dla silnika i generować inne kosztowne awarie.

 

Wymiana filtrów, choć relatywnie niedroga, bywa traktowana po macoszemu. Filtry oleju wymienia się czasem co drugą wymianę oleju, filtry powietrza jedynie przedmuchuje sprężonym powietrzem (co przynosi więcej szkody niż pożytku), a o filtrach paliwa po prostu zapomina. Tymczasem regularna wymiana filtrów z wykorzystaniem produktów wysokiej jakości jest realnym sposobem na wydłużenie żywotności silnika. Dobre filtry to skuteczne wychwytywanie zanieczyszczeń, które krążąc bezkarnie w układzie, wyrządzałyby olbrzymie szkody.

Usterki wywołane zanieczyszczeniem powietrza

Pył, który dostaje się do układu dolotowego niszczy w zasadzie wszystko co spotyka na swojej drodze. W zależności od rodzaju silnika może to być przepływomierz, przepustnica, wirnik sprężarki a nawet gładzie cylindrów. Właśnie z tego powodu, w autach pracujących w warunkach ponadprzeciętnego zapylenia należy możliwe jak najczęściej wymieniać filtry.

Usterki wywołane zanieczyszczeniem paliwa

Starsi kierowcy pamiętają zapewne, ile problemów potrafiły przysporzyć zanieczyszczenia, które gromadziły się w gaźnikach i zatykały dysze. We współczesnych modelach samochodów problemy również się pojawiają, ale ich usuwanie jest znacznie droższe. Zanieczyszczenia paliwa możemy podzielić na ciała stałe (np. opiłki ścierających się elementów pompy paliwa, zatankowane zanieczyszczenia, drobiny korozji z układu paliwowego) oraz chemiczne – np. wytrącającą się wodę. Wszelkie zanieczyszczenia wystawiają na ciężką próbę układ wtryskowy. Czasem zanieczyszczenia można rozpuścić/wypłukać specjalnymi dodatkami do paliwa. Czasem konieczny jest jednak demontaż poszczególnych elementów. Niestety, bywa, że są nierozbieralne i jedyną nadzieją okazuje się czyszczenie w specjalnych komorach ultradźwiękowych. Jeśli się nie powiedzie, konieczna staje się ich wymiana.

 

W kontekście takich problemów wytrącająca się woda wydaje się drobnym problemem. Nic bardziej mylnego. W zimie potrafi skutecznie unieruchomić samochód, a przez cały rok powoduje korozję układu paliwowego.

Usterki wywołane zanieczyszczeniem oleju

Problemem są także zanieczyszczenia oleju. Tu również można podzielić je na chemiczne, takie jak np. paliwo lub związki siarki oraz mechaniczne, do których zaliczamy efekty ścierania się współpracujących elementów mechanicznych i sadzę. Najbardziej oczywiste jest zacieranie się panewek czy elementów rozrządu. Ale to nie wszystko. Zanieczyszczenia skutecznie zaburzają pracę wszelkiego rodzaju hydraulicznych napinaczy czy wariatorów faz. W skrajnych przypadkach może się okazać, że zapalanie się kontrolki check engine jest właśnie spowodowane zanieczyszczeniami w oleju.

Filtry PZL Sędzszów przechodzą szczegółowe badania w zakresie skuteczności filtrowania oraz chłonności zanieczyszczeń. Wyniki testów stawiają je w grupie najlepszych europejskich produktów tego typu. Stosowanie takich produktów nie zwalnia jednak użytkowników samochodów z obowiązku regularnej wymiany filtrów. Tylko takie podejście, całkowicie zgodne z instrukcją obsługi pojazdu, gwarantuje maksymalny poziom ochrony silnika – mówi Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów.

 

Źródło: PZL Sędziszów

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).