Filtr powietrza - łatwa wymiana i niezawodność w użytkowaniu | MOTOFAKTOR

Filtr powietrza - łatwa wymiana i niezawodność w użytkowaniu

person Redakcja 13/07/2020

UFI Filters zaleca regularną kontrolę i pokazuje prosty sposób wymiany filtra powietrza.

Gdyby nie wysokiej jakości filtr powietrza, silnik byłby narażony na szkodliwe działanie m.in. cząsteczek kurzu, piasku i pyłu. Zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz pojazdu muszą zostać zatrzymane na początku układu dolotowego, aby nie przedostały się do komory spalania i nie zaburzyły składu mieszanki paliwowej.

 

Dodatkowo filtracja chroni przed zatykaniem wtryskiwaczy i zaworów, a także nadmiernym zużyciem m.in. gładzi cylindrów. Dobrze oczyszczone powietrze sprzyja niższemu spalaniu i wydajnej pracy silnika. Dlatego dla zapewnienia komfortu jazdy i obniżenia kosztów eksploatacji zalecana jest regularna wymiana filtra. Standardowo powinna ona odbywać się po ok. 15-20 tys. km, czyli podczas rocznego przeglądu samochodu.

 

Wybór filtra zależy od modelu pojazdu, ponieważ każdy silnik ma inne parametry, w tym określone zapotrzebowanie na dopływ powietrza. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj materiału filtracyjnego, który może zwiększyć skuteczności do ponad 99,8% odseparowanych cząsteczek. Jeden z czołowych producentów filtrów, firma UFI Filters, posiada obecnie w katalogach dwóch marek UFI i SOFIMA 1384 wysokiej jakości filtrów powietrza.

 

Stosowany jest w nich papier filtracyjny na bazie celulozy nasączony żywicami lub wzmocniony prefiltrem z włókniny. Dzięki impregnacji materiał jest odporny na wilgoć, a także cechuje się trwałością i sprężystością. Filtry zapobiegają zaburzeniom w przepływie powietrza, utracie mocy silnika, a także przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin. Ponadto mają kompaktową budowę i są proste w montażu.

Wymianę filtra powietrza oznaczonego numerem 27.621.00, który jest stosowany w samochodach Audi A1, Seat Ibiza, Skoda Fabia i Volkswagen Polo, można przeprowadzić w sześciu krokach. Po lewej stronie silnika znajduje się plastykowa puszka zawierająca filtr. W celu zdemontowania pokrywy należy odkręcić śruby i zwolnić zatrzaski przy rurze dolotowej. Stan zużycie filtra można ocenić wzrokowo, ponieważ całkowicie nowy wkład ma kolor biały.

 

Po jego wyjęciu warto też oczyścić wnętrze puszki z zanieczyszczeń. Przed założeniem świeżego filtra należy upewnić się, że jest on w pełni kompatybilny z danym modelem. Następnie trzeba go dokładnie umiejscowić, uważnie zamknąć pokrywę i przyłączyć rurę dolotową. Na koniec pozostaje jeszcze dokręcić wszystkie śruby, zacisnąć zatrzaski i upewnić się, że układ znów jest szczelny.

Specjaliści z UFI Filters wskazują również, na co zwracać uwagę podczas tej procedury. Zanieczyszczenia gromadzące się w obudowie filtra najlepiej przetrzeć dokładnie mokrą gąbką, aby całkowicie się ich pozbyć. Nowy produkt musi pasować do pojazdu i należy go prawidłowo zamontować, bo inaczej układ stanie się nieszczelny.

 

Podobny problem może wystąpić, jeśli na koniec wymiany nie zostanie odpowiednio przyłączona rura dolotowa. Czasami w ramach oszczędności właściciele wolą tylko oczyścić filtr zamiast wymienić go na nowy. To również jest niewskazane, ponieważ sprężone powietrze po dłuższym okresie niszczy strukturę włókien i obniża zdolność filtracji. Dlatego zalecana jest regularna wymiana na produkty najwyższej jakości.

 

Źródło: UFI Filters

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).