ExxonMobil i Porsche przetestują specjalne paliwo | MOTOFAKTOR

ExxonMobil i Porsche przetestują specjalne paliwo

person Adrian Januszkiewicz 31/03/2021

W ramach nowej umowy partnerskiej ExxonMobil i Porsche testują zaawansowane biopaliwa oraz odnawialne e-paliwa niskowęglowe.

Pierwsze wcielenie odnawialnego paliwa wyścigowego EssoEsso Renewable Racing Fuel – stanowi przede wszystkim mieszankę zaawansowanych biopaliw, specjalnie opracowaną przez wewnętrzny zespół naukowców i inżynierów ExxonMobil. Analiza wskazuje, że zastosowanie tego płynnego paliwa ma potencjał znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Paliwo będzie testowane w warunkach wyścigowych, w wysokowydajnych silnikach Porsche przeznaczonych do użytku w motorsporcie, podczas tegorocznej serii wyścigów Porsche Mobil 1 Supercup.

 

Współpraca Porsche i ExxonMobil będzie również koncentrować się na e-paliwach, czyli paliwach syntetycznych wytwarzanych z wodoru oraz wychwytywanego dwutlenku węgla. Już w 2022 r. firmy planują przetestować drugie wcielenie Esso Renewable Racing Fuel, zawierające właśnie komponenty e-paliwa. Oczekuje się, że w połączeniu z obecnymi normami rynkowymi dla dzisiejszych samochodów osobowych e-paliwo przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych nawet o 85%[1].

Elektryfikacja naszych samochodów ma dla nas najwyższy priorytet. E-paliwa są dobrym uzupełnieniem naszej strategii dotyczącej zespołów napędowych. Pozwalają naszym klientom prowadzić samochody z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi, a także hybrydowymi napędami plug-in, przy znacznie obniżonej emisji gazów cieplarnianych. Współpraca z ExxonMobil umożliwia nam testowanie e-paliw w wymagających warunkach toru wyścigowego. To kolejny krok w kierunku uczynienia e-paliw przystępnym cenowo i mniej emisyjnym, jeśli chodzi o gazy cieplarniane, substytutem dla paliw konwencjonalnych. Michael Steiner członek zarządu Porsche ds. badań i rozwoju

 

E-paliwo będzie pochodziło z pilotażowej elektrowni Haru Oni w Chile, gdzie wytwarzany jest wodór, który następnie zostaje połączony z wychwyconym z atmosfery dwutlenkiem węgla w celu wytworzenia metanolu. ExxonMobil zapewnia licencję i wsparcie dla zastrzeżonej techniki przekształcania metanolu w benzynę, co pozwoli uzyskać paliwo o niższej zawartości węgla. W fazie pilotażowej w 2022 r. powstanie około 130 tysięcy litrów e-paliw. Jako ich główny użytkownik Porsche będzie korzystać z e-paliw z Chile m.in. podczas Porsche Mobil 1 Supercup, począwszy od sezonu 2022.

Przez ostatnie ćwierć wieku współpracowaliśmy z Porsche przy opracowywaniu wysokowydajnych produktów, które wspierają osiągi samochodów Porsche na torze wyścigowym i na drogach. Nasza dalsza współpraca w zakresie odnawialnych źródeł energii i e-paliw jest kluczowym krokiem w ocenie technicznych możliwości i opłacalności handlowej paliw, które mogą znacznie zmniejszyć emisje (gazów cieplarnianych). Andy Madden wiceprezes ExxonMobil Fuels & Lubricants ds. strategii oraz planowania

 

Pierwsze torowe testy paliwa Esso Renewable Racing Fuel odbyły się 30 marca 2021 r. w Zandvoort w Holandii. Będą one kontynuowane przez całe dwa najbliższe sezony pucharu Porsche Mobil 1 Supercup – 2021 i 2022. Współpraca z Porsche opiera się na nieustannych wysiłkach ExxonMobil w zakresie opracowywania i wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych, w tym wysoce efektywnych paliw i smarów, zaawansowanych tworzyw sztucznych, a także innych produktów, które mogą ograniczyć zużycie paliwa samochodów oraz ciężarówek. Obie firmy współpracowały na przykład przy specjalnej formule linii smarów dla pojazdów elektrycznych – serii Mobil EV.

 

W styczniu 2021 r. ExxonMobil ogłosił utworzenie nowej firmy, ExxonMobil Low Carbon Solutions, z myślą o komercjalizacji szerokiego portfolio technik niskoemisyjnych. Do 2025 r. koncern planuje zainwestować 3 miliardy dolarów w rozwiązania energetyczne charakteryzujące się niższą emisją. W ubiegłym roku ogłosił, że od 2022 r. chce dystrybuować w Kalifornii oraz, potencjalnie, na innych rynkach lokalnych i międzynarodowych odnawialny olej napędowy.

 

W ciągu ostatnich dwóch dekad ExxonMobil zainwestował w badania, opracowywanie i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych ponad 10 miliardów dolarów – czego efektem są wysoce efektywne działania, które wyeliminowały lub pozwoliły uniknąć emisji około 480 milionów ton CO2. To równowartość eliminacji z dróg ponad 100 milionów samochodów osobowych na jeden rok[2].

 

Porsche zobowiązuje się zainwestować do 2025 r. 15 miliardów euro w elektromobilność i cyfryzację. W 2030 r. producent samochodów sportowych zamierza oferować ponad 80% swoich pojazdów z silnikami elektrycznymi. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej w zakresie swoich produktów działań do 2030 r. W tym celu inwestuje w zrównoważoną mobilność około 1 miliarda euro.

 

[1] Podana tu redukcja emisji gazów cieplarnianych odnosi się do porównania obliczonego śladu węglowego produktu (CFP) dla odnawialnych składników paliwa wyścigowego PMSC kontra 94 g CO2e/MJ z porównywalnego poziomu odniesienia z dyrektywy UE ws. odnawialnych źródeł energii II (RED II). Sięgająca 85% redukcja emisji z komponentów odnawialnych w porównaniu z konwencjonalnymi bazuje na śladzie węglowym z obliczeń produktu przeprowadzonych zgodnie z metodologią ISO 14067, skutecznie określaną jako granica „od źródła do kół”, czyli od wydobycia do wykorzystania (ang. well-to-wheels) – biorąc pod uwagę surowiec, produkcję, transport oraz emisje związane ze spalaniem przy wytwarzaniu mieszanki wymienionych tu składników odnawialnych. Do porównania wykorzystano jednostkę funkcjonalną 1 MJ paliw.

[2] 480 milionów ton CO2 odpowiada emisji około 104 milionów samochodów osobowych użytkowanych przez jeden rok – zgodnie z kalkulatorem równoważników gazów cieplarnianych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA): https://www.epa.gov/energy/greenhouse-gas-equivalencies-calculator

 

Źródło: Porsche

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).