Exide w USA składa wniosek o postępowanie naprawcze | MOTOFAKTOR

Exide w USA składa wniosek o postępowanie naprawcze

person Leszek Kadelski 12/06/2013

Amerykański producent zapewnia, że jego kłopoty w USA nie będą miały wpływu na działalność prowadzoną w Europie, w tym także w Polsce.

Firma Exide Technologies, producent akumulatorów samochodowych, złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o “Chapter 11”. Polskim odpowiednikiem jest tu “postępowanie naprawcze” regulowane prawem upadłościowym. Oznacza to, że wnioskodawca nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań wobec dłużników, ale zamiast ogłosić bankructwo i rozpocząć likwidację firmy, chce – pod nadzorem sądu – wprowadzić w życie plan naprawczy.

 

Na koniec marca 2013 roku firma Exide miała ok. 1,1 mld dolarów amerykańskich długu, podczas gdy majątek firmy wynosił 1,9 mld dol. Problemy firmy są wynikiem wzrostu cen złomu ołowianego (surowca do produkcji akumulatorów) oraz ostrej konkurencji z firmą Johnson Controls. Dużym ciosem dla Exide okazała się także decyzja władz staniu Kalifornia, które nakazały zamknięcie działającego tam zakładu zajmującego się recyklingiem złomu ołowianego z powodu naruszenia lokalnych przepisów ochrony środowiska. Rozwój sytuacji z niepokojem obserwują amerykańscy inwestorzy giełdowi – w ciągu ostatnich 12 miesięcy cena akcji Exide na giełdzie w Nowym Jorku spadła o 92 proc. i wynosi dziś zaledwie 20 centów.

 

Firmie Exide udało się jednak uzyskać kredyt w wysokości 0,5 mld dol. od banku JPMorgan Chase na utrzymanie bieżącej działalności. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie restrukturyzacji w Exide został Robert M. Caruso z firmy doradczej Alvarez & Marsal.

 

Źródło: New York Times

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).