Exact Systems: sprzedaż aut w Europie zgodna z prognozami | MOTOFAKTOR

Exact Systems: sprzedaż aut w Europie zgodna z prognozami

person Adrian Januszkiewicz 17/07/2018

Z danych ACEA wynika, że z polskich salonów w pierwszym półroczu br. wyjechało ponad 273 tys. nowych samochodów osobowych, o 10,5% więcej niż rok temu.

Rośniemy już 39. miesiąc z rzędu, a sprzedaż nowych osobówek w czerwcu okazała się najlepszym wynikiem tego miesiąca od lat. Eksperci Exact Systems zwracają jednak uwagę na niski udział klientów indywidualnych w zakupach oraz wysokie wolumeny sprzedaży aut używanych. Na jedną nową osobówkę zarejestrowaną przez konsumenta przypada prawie sześć używanych.

Kolejny miesiąc i kolejny rekord. W czerwcu odnotowaliśmy najlepszy wynik tego miesiąca w historii. To wskazuje na stabilną sytuację na rynku sprzedaży nowych samochodów osobowych, która w naszej opinii powinna utrzymać się w drugiej części roku. Jednak warto przyjrzeć się bliżej strukturze nabywców nowych aut, która od wielu lat jest zdominowana przez firmy i niewiele w tym obszarze się zmienia. W pierwszym półroczu tego roku tylko co trzecia nowa osobówka była kupiona przez konsumenta, w czerwcu co czwarta. Większość klientów indywidualnych wciąż wybiera samochody używane. Od stycznia do czerwca indywidualnie kupiliśmy 83,6 tys. nowych i aż 460 tys. używanych samochodów osobowych, czyli na jedno nowe auto przypada niemal sześć z rynku wtórnego. I choć ogólny klimat, na który składa się m.in. rekordowo niskie bezrobocie, podwyżki wynagrodzeń czy program 500+, powinien przełożyć się na zwiększone zakupy nowych czterech kółek, to jednak bez ingerencji rządu będzie to trudne. Dobrym krokiem może okazać się wsparcie finansowe dla konsumentów przy zakupie aut elektrycznych. Dzięki temu, powinien wzrosnąć popyt na nowe cztery kółka, w dodatku te bardziej ekologiczne. Paweł Gos prezes zarządu Exact Systems

Rekordowy czerwiec w Polsce

W czerwcu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 46 090 sztuk nowych samochodów osobowych, czyli o 10% więcej niż w tym samym miesiącu 2017 roku. Jest to najwyższy czerwcowy wynik od lat. Kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 74,2% kupujących. Tylko 25,8% nabywców to klienci indywidualni.

Od początku 2018 roku w Polsce zarejestrowano 273 045 nowych samochodów osobowych, czyli o 10,5% więcej rok do roku. Udział klientów indywidualnych i firmowych wyniósł odpowiednio 31% i 69%. Ci pierwsi najchętniej kupowali Toyotę, Skodę i Opla. TOP3 marek rejestrowanych przez firmy stanowią Skoda, Volkswagen i Toyota.

Auta elektryczne i hybrydy wciąż na fali rosnącej

Z danych PZPM wynika, że od stycznia do czerwca br. z salonów w Polsce wyjechało 10,8 tys. hybryd (+26,9% r/r) oraz 672 auta z napędem elektrycznym (+79,7% r/r). W porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wciąż zmniejsza się udział diesli (z 27,8% do 24,2%), a zwiększa silników benzynowych (z 66,5% do 70%).

W 2018 roku ponad 500 tys. nowych aut na polskich drogach

Po bardzo dobrych wynikach półrocznych i rekordowym czerwcu Exact Systems podtrzymuje swoją prognozę, z której wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.

Rekordowy czerwiec w Unii Europejskiej

Stabilna sytuacja utrzymuje się w Unii Europejskiej. Z danych ACEA wynika, że tegoroczny czerwiec, podobnie jak w Polsce, był rekordowy biorąc pod uwagę liczbę rejestracji nowych aut osobowych w tym miesiącu (prawie 1,6 mln, +5,2% r/r).

W całym I półroczu br. Europejczycy kupili ponad 8,4 mln nowych osobówek (+2,9% r/r). Na zielono możemy zaznaczyć takie rynki europejskie jak Francja (+4,7% r/r), Hiszpania (+10,1 r/r) oraz Niemcy (+2,9% r/r). Spadek odnotowały Włochy (+-1,4%) oraz Wielka Brytania (-6,3 r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie ponad 9% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

 

Źródło: Exact Systems

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).