Eurostat: Polska wśród najbardziej zmotoryzowanych państw UE | MOTOFAKTOR

Eurostat: Polska wśród najbardziej zmotoryzowanych państw UE

person Adrian Januszkiewicz 10/07/2018

Według danych Eurostatu za 2016 rok Polska jest w czołówce najbardziej zmotoryzowanych państw Europy, jednak wiek naszego parku samochodowego daje nam niechlubne miejsce w zestawieniu.

Dane Eurostatu prezentują stopę zmotoryzowania członków Unii Europejskiej i EFTA. W samej UE lideruje Luksemburg, gdzie na 1000 mieszkańców przypadają 662 samochody. Średnia Unijna wynosi 505 samochodów na 1000 mieszkańców. Po rozszerzeniu zestawienia o państwa EFTA na pozycję lidera wchodzi Lichtenstein z wynikiem 773 aut na 1000 mieszkańców.

 

Polska uzyskała wynik powyżej średniej unijnej, tj. 571 aut na 1000 mieszkańców, co daje nam 6. miejsce w zestawieniu państw UE i 7. miejsce przy uwzględnieniu również państw EFTA. Wyprzedzamy w ten sposób Niemcy (555), Wielką Brytanię (469) czy Francję (479). Lepsze wyniki od nas odnotowały Włochy (625), Malta (615), Finlandia (604) i Cypr (595).

Wynik Polski na pierwszy rzut oka robi wrażenie, jednak przestaje, gdy pod uwagę weźmiemy również średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach. Jak wynika z danych Eurostatu 1 na 3 samochody nad Wisłą ma przynajmniej 20 lat, co daje nam niechlubną pozycję lidera w tym zestawieniu. Za nami plasuje się Estonia, gdzie 30 proc. pojazdów ma co najmniej 20 lat. Najlepiej w tym rankingu wypada Wielka Brytania. Dane w tym zestawieniu są jednak niepełne, bo m.in. Francja, Czechy i Włochy nie podają ile “20-latków i więcej” jeździ po ich drogach.

 

Największą wiekowo grupę aut w Polsce (40 proc.) stanowią te w wieku 10-20 lat. Mniej niż 10 proc. stanowią te w wieku 5-10 lat i mniej niż 5 proc. te w wieku 2-5 lat.

Kolejnym zestawieniem ujętym w raporcie jest ranking najpopularniejszych paliw stosowanych w nowych autach przez użytkowników w danym państwie. W Polsce według danych z 2016 r. dominuje benzyna z wynikiem ponad 50 proc., za nią uplasował się Diesel z wynikiem 30 proc. Reszta to paliwa alternatywne, gdzie dominuje gaz. Najbardziej “benzyniaki” dominują na Cyprze (blisko 90 proc.), a najsłabiej wypadają w Turcji (niecałe 30 proc.). Diesle najlepiej sprzedają się na Litwie (65 proc.) i we Francji (ok. 70 proc.). Alternatywne paliwa z dużą przewagą nad resztą są stosowane w Turcji (40 proc.).

Źródło: Eurostat

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).