Europosłowie Komisji Środowiska chcą ekologicznych autobusów i ciężarówek | MOTOFAKTOR

Europosłowie Komisji Środowiska chcą ekologicznych autobusów i ciężarówek

person Adrian Januszkiewicz 22/10/2018

Komisja Środowiska PE chce, aby 20% nowych ciężarówek miało zerową lub niską emisję, a 75% autobusów było bezemisyjnych  do 2030 r.

Europosłowie zasiadający w Komisji Środowiska PE zaproponowali wyższy cel (35%) niż Komisja Europejska (30%) dla nowych pojazdów ciężarowych w celu zmniejszenia emisji w UE do 2030 r., przy pośrednim celu wynoszącym 20% do 2025 r.

 

Producenci będą musieli również zapewnić, że pojazdy o zerowej i niskiej emisji (które emitują co najmniej 50% mniej) stanowić będą 20% udziału w rynku sprzedaży nowych samochodów i furgonetek do 2030 r., a 5% w 2025 r.

 

Europosłowie dodali również autobusy miejskie do zakresu wniosku i zaproponowali, aby 50% nowych autobusów było elektrycznych od 2025 r., a 75% do 2030 r. Autobusy z zerową emisją są już dostępne na rynku i zachęca się do ich stosowania poprzez środki mające na celu zwiększenie popytu, takie jak zamówienia publiczne – twierdzą europosłowie.

 

Przed 2020 r. Komisja Europejska powinna przedstawić plany dotyczące rzeczywistego testu emisji CO2.  Należy także wprowadzić niezależne testy pojazdów w ruchu i na drogach, mówią posłowie do PE.

 

Eurodeputowani przyznają, że społecznie akceptowalne i sprawiedliwe przejście na mobilność o zerowej emisji wymaga zmian na całym rynku motoryzacyjnym z możliwymi negatywnymi skutkami społecznymi. UE powinna w związku z tym promować pracowników sektora, którzy uczą się nowych umiejętności i relokacji, szczególnie w regionach i społecznościach najbardziej dotkniętych transformacją. Europosłowie opowiadają się również za wsparciem dla produkcji baterii w Europie.

 

Według europosłów Komisja powinna pracować nad ewentualną oceną pełnego cyklu życia emisji CO2 wytwarzanych przez pojazdy ciężarowe o dużej ładowności i zaproponować, w razie potrzeby nowe zobowiązania dla producentów.

Producenci pojazdów ciężarowych muszą zacząć inwestować w czyste pojazdy. Unia Europejska musi przyspieszyć, aby stać się pionierem w dziedzinie ochrony klimatu w ruchu drogowym. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu wyraźnie zaznaczył, że nie możemy już dłużej czekać. Bas Eickhout Partia Zieloni/EFA

 

PE ma głosować nad sprawozdaniem podczas listopadowej sesji plenarnej w Strasburgu.

 

Źródło: Parlament Europejski

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).