Europejczycy chętni na auta elektryczne | MOTOFAKTOR

Europejczycy chętni na auta elektryczne

GiPA wraz z Petronasem przeprowadzili badanie europejskich trendów dotyczących pojazdów elektrycznych. Wyniki wskazują, że mimo wad, popularność EV nie słabnie.

  • 8 na 10 kierowców w Europie preferuje jazdę pojazdem elektrycznym niż tradycyjnym samochodem spalinowym
  • 80% respondentów uważa, że pojazdy elektryczne oferują bardziej płynną i cichszą jazdę
  • Główne przyczyny zakupu pojazdów elektrycznych to oszczędność pieniędzy na paliwie, zaawansowana technologia i możliwość korzystania ze SCT
  • Zadowolenie z czasu ładowania pojazdu elektrycznego jest najmniejsze spośród wszystkich analizowanych wskaźników, przy czym 2/3 właścicieli ładowało swoje samochody co najmniej raz dziennie
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Branża motoryzacyjna dokonała kolejnego wielkiego postępu w stronę rozwoju zrównoważonego. Większość posiadaczy pojazdów elektrycznych twierdzi, że nowoczesne auta elektryczne zapewniają lepsze doznania podczas jazdy w porównaniu do pojazdów z silnikiem spalinowym. Obecnie około 75% kierowców, którzy mają zarówno samochód elektryczny, jak i konwencjonalny, woli korzystać z pojazdu elektrycznego.

GiPA, firma zajmująca się analizą rynku wtórnego w branży motoryzacyjnej, przeprowadziła badanie europejskich trendów dotyczących pojazdów elektrycznych, współfinansowane przez Petronas Lubricants International (PLI). Uczestniczyło w nim 3 906 kierowców pojazdów elektrycznych z siedmiu krajów: Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Respondenci oceniali różne aspekty jazdy pojazdami elektrycznymi na skali od 1 do 10, klasyfikując:

  • Satysfakcję z jazdy na 8,39 pkt.
  • Bezpieczeństwo na 8,38 pkt.
  • Cicha praca silnika na 8.37 pkt.

Analiza wykazuje także, że obawa o zasięg pojazdu elektrycznego stanowi poważny problem dla niemal połowy (46%) właścicieli. Satysfakcja z czasu ładowania nadal pozostaje najniższa spośród wszystkich wskaźników i wynosi 7,7 punktów. Producentom pojazdów będzie trzeba pokonać tę barierę, aby przekonać społeczeństwo, że pojazdy spalinowe mogą odejść do lamusa. Optymizm wzrasta jednak w miarę skracania czasu ładowania oraz ułatwienia i poprawy dostępu do stacji ładowania. Łatwość ładowania obecnie osiąga wynik 8,12 punktów, co sugeruje rozwój infrastruktury ładowania zarówno publicznej, jak i prywatnej.

Jakie pozytywy ma jazda samochodem elektrycznym?

Troska o środowisko naturalne motywuje 66% respondentów do zakupu pojazdu elektrycznego. Jednakże istnieje pewne niezgoda co do realnego wpływu ekologicznego – 42% osób uważa, że pojazdy elektryczne skutecznie zmniejszą emisję CO2, podczas gdy 47% wierzy, że sam fakt posiadania pojazdu elektrycznego nie rozwiąże problemu. Inne przyczyny zakupu pojazdów elektrycznych to:

W miarę jak świat coraz bardziej przechodzi na energię odnawialną, korzyści posiadania samochodów elektrycznych będą stawać się coraz bardziej istotne w walce ze zmianami klimatycznymi. Nie dziwi więc, że badania wykazały, iż aż 73% posiadaczy pojazdów elektrycznych rozważałoby zakup innego elektrycznego auta, zamiast posiadanego obecnie. Ponad połowa z nich zdecydowanie poleciłaby pojazdy elektryczne swoim znajomym.

Innym kluczowym czynnikiem wpływającym na korzystne oceny samochodów elektrycznych jest również zastosowanie specjalistycznych produktów dedykowanych dla nich, takich jak płyny chłodzące do akumulatorów, płyny hamulcowe i płyny do przekładni. Dzięki nim silniki mogą pracować w niskich temperaturach, a także zapewnić oszczędność paliwa i energii. Ostatecznie umożliwiają one właścicielom samochodów elektrycznych korzystanie z najnowszych technologii i najlepszych wrażeń z jazdy.

„Branża pojazdów elektrycznych rozkwitła w ostatnich latach i coraz więcej konsumentów zwraca się ku takim pojazdom. Badania pokazują, że samochody BEV stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla kierowców, którzy chcą wypełnić lukę między zrównoważonym rozwojem a wygodą, co także pokazuje, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.

Ponieważ pojazdy elektryczne mają stać się jeszcze bardziej dostępne i przystępne cenowo, gamy produktów przeznaczonych specjalnie dla samochodów elektrycznych i hybrydowych, takich jak Petronas Iona, wspierają ich wyjątkową wydajność. Innowacyjne narzędzia i produkty utrzymują nas na drodze dłużej, co pozwala nam lepiej inwestować w obecną technologię, jednocześnie zmniejszając emisje i torując drogę ku bardziej ekologicznej przyszłości” mówi James Mark, Head of NEV Fluids Business Unit w PETRONAS Lubricants International.

Źródło: Petronas

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).