Energa buduje stacje ładowania w Koszalinie | MOTOFAKTOR

Energa buduje stacje ładowania w Koszalinie

person Adrian Januszkiewicz 10/12/2020

W Koszalinie powstają pierwsze stacje ładowania, jakie Energa Operator buduje przy współpracy z samorządami.

26 stacji zostanie zbudowanych jeszcze w tym roku w Koszalinie, ostatnia zaś na początku przyszłego. Każda z nich, o mocy 22 kW, będzie wyposażona w dwa punkty ładowania.

 

Powstaną one przy następujących ulicach w Koszalinie: Asnyka 3, Bukowa 26, Chałubińskiego 15, Fałata 32, Kołłątaja 9-13, Matejki 3-5, Morelowa 14, Morska 10, Podgrodzie 1A, Staszica 10-10C, Śniadeckich 25, Wańkowicza 62, Waryńskiego 6 oraz Wenedów 13-15.

 

Stacje powstaną też na wybranych parkingach na skrzyżowaniach: ul. Jana Pawła II z ul. Staszica, ul. Jana z Kolna z ul. Armii Krajowej oraz ul. Kutrzeby z ul. Bałtycką. Urządzenia staną też na parkingu przy Wodnej Dolinie (za skrzyżowaniem ul. Paderewskiego i ul. Sybiraków), przy sklepach Dajar i Neonet (ul. Połtawska), przy Stadionie Gwardii (Skrzyżowanie ul. Fałata i Orląt Lwowskich), na skrzyżowaniu ul. Rolnej i Kopernika (niedaleko Parku Wodnego Koszalin), w obrębie sklepu Neonet na ul. Władysława IV 46, przy przystani statku “Koszałek” na terenie Mariny Koszalin (ul. Promowa 75-900), a także na parkingu przy ul. Kościuszki, niedaleko Koszalińskiej Biblioteki Publicznej (Plac Polonii 1).

 

Mieszkańcy będą też mogli doładować swoje pojazdy elektryczne na pętli autobusowej przy ul. Gnieźnieńskiej naprzeciwko Galerii Forum, a także przy parku otaczającym Amfiteatr przy ul. Piastowskiej.

Współpraca z gminami

Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych polskie samorządy powinny posiadać na swoim terenie określoną liczbę punktów ładowania pojazdów elektrycznych. To, ile urządzeń powinno znaleźć się w danym mieście do końca marca 2021 roku, określa stosunek liczby mieszkańców do liczby zarejestrowanych samochodów i ich przelicznika na każdy tysiąc mieszkańców. Dla przykładu miejscowość od 100 tys. mieszkańców, w której zarejestrowanych jest 60 tys. samochodów, z których 400 przypada na każdy tysiąc mieszkańców, powinna mieć 60 punktów ładowania.

 

Energa Operator, poza Koszalinem (gdzie powstanie 27 stacji), zrealizuje tego typu inwestycje na terenie siedmiu innych miast. Będą to: Gdynia (10 stacji ładowania), Elbląg (27), Płock (do 25), Włocławek (29), Toruń (46), Olsztyn (47) oraz Gdańsk (69).

 

Lokalizacja stacji uzgodniona została wspólnie z władzami poszczególnych gmin. Przy wyborze kierowano się czynnikami takimi jak nasilony ruch pojazdów, obecność galerii i pasaży handlowych, dworców oraz węzłów komunikacyjnych, a także obiektów rekreacyjnych (np. hotele). Innym kryterium była gęstość zaludnienia, dlatego wybierano najbardziej optymalne punkty w dzielnicach mieszkalnych. Wybór miejsc, w których powstaną stacje, poprzedziły również konsultacje społeczne.

Operatorów stacji wyznaczy Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Po zakończeniu montażu, zarówno w Koszalinie, jak też w innych miastach, Energa Operator będzie odpowiedzialna m.in. za przeprowadzenie odpowiednich testów i pomiarów i uzyskanie opinii rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Będzie musiała również złożyć wniosek o przeprowadzenie badania stacji do Urzędu Dozoru Technicznego.

 

Natomiast za ostateczne uruchomienie i oddanie stacji do użytku, m.in. poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, odpowiedzialni będą Operatorzy Ogólnodostępnych Stacji Ładowania (OOSŁ). Będzie ich wskazywał Urząd Regulacji Energetyki. Po wyznaczeniu OOSŁ Energa Operator przekaże stacje w poszczególnych miastach w ich zarządzanie na podstawie stosownych umów.

 

Energa Operator dąży do tego, aby ze stacji ładowania można było korzystać jeszcze przed końcem marca 2021 roku.

 

Źródło: Energa

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).