W konsorcjum kredytodawców dla Grupy Elemental znalazły się: ING Bank Śląski S.A. (bank będzie pełnił funkcję Agenta konsorcjum, Agenta zabezpieczeń oraz Koordynatora ESG), Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy, HSBC Continental Europe Oddział W Polsce, HSBC Continental Europe oraz Santander Bank Polska. Kredyt został udzielony przy wsparciu KUKE – agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych, która udziela gwarancji do łącznej kwoty 500 mln PLN.
„Pozyskanie tak znaczących środków odbieramy jako wyraz zaufania polskiego oraz międzynarodowego świata finansów wobec Grupy Elemental i przekonania, że obrany przez nas kurs biznesowy to droga do sukcesu” – podsumowuje Adam Kłapszta, CFO Grupy Elemental.
W ciągu ostatnich lat Grupa Elemental stała się globalnym liderem urban mining, odzysku platynowców z katalizatorów samochodowych oraz surowców z baterii stosowanych w elektromobilności. Poprzez konsekwentną politykę akwizycji Grupa konsoliduje rynek w interesujących ją obszarach na całym świecie. Na przełomie roku ogłosiła plan budowy nowoczesnego zakładu do przetwarzania elektroodpadów w Rumunii, a w lutym – powołanie spółki w Indiach. W ubiegłym roku w czerwcu Grupa uruchomiła w Zawierciu kombinat zajmujący się pozyskiwaniem w procesie rafinacji metali strategicznych z zużytych katalizatorów oraz jeden z najnowocześniejszych zakładów do recyklingu baterii litowo-jonowych.
Elemental planuje kolejne projekty, które umocnią jego pozycję w obszarze górnictwa miejskiego, a także pomogą zintegrować wertykalnie i horyzontalnie potencjał Grupy.
„Uzyskane zasoby pozwolą nam wzmocnić naszą pozycję jednego z globalnych liderów na rynku urban mining i producenta metali strategicznych. Tym samym w większym stopniu przyczynić się do niezależności surowcowej Unii Europejskiej i utrwalenia kluczowej roli naszego kraju w gospodarce obiegu zamkniętego” – komentuje Paweł Jarski, założyciel i CEO Grupy Elemental.
Transakcję przygotowały od strony prawnej po stronie banków kancelarie: Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Stosio i wspólnicy sp.k.: Mec. Andrzej Stosio i Mec. Mateusz Chruściak z zespołem, a po stronie Grupy Elemental: GREENBERG TRAURIG Nowakowska-Zimoch Wysokiński sp.k.: Mec. Andrzej Wysokiński i Mec. Mateusz Koronkiewicz z zespołem.
Grupa Elemental powstała w 2010 r. w Grodzisku Mazowieckim (obecnie z siedzibą w Luksemburgu). Z krajowej spółki recyklingowej systematycznie przekształcała w globalną Grupę działającą w sektorze tzw. urban mining, czyli górnictwa miejskiego. Grupa działa w 35 krajach na czterech kontynentach – w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Jest globalnym liderem w produkcji zielonych metali z grupy platynowców (pallad, platyna i rod). Jest także największym niezależnym od hut europejskim podmiotem przetwarzającym odpady elektroniczne i odzyskującym z nich m.in. złota, srebra i miedzi. Posiada w Polsce nowoczesny zakład do odzysku metali ziem rzadkich (lit, nikiel, kobalt, mangan) z zużytych baterii Li-Ion.
Strategicznym podmiotem dla GE jest otwarty w 2024 r. w Zawierciu zakład Elemental Strategic Metals (ESM). Jeśli na świecie odzyskuje się rocznie 600 ton metali szlachetnych, tzw. platynowców, bezcennych we wszelakich najnowocześniejszych technologiach – głównie palladu, platyny i rutenu – to z tego aż 10 proc. będzie odzyskiwanych w ESM. Jeśli Unia Europejska wymienia 34 pierwiastki/surowce krytyczne, niezbędne dla funkcjonowania nowoczesnych gospodarek (większość to tzw. metale ziem rzadkich), to odzysk aż 8 takich pierwiastków na dużą skalę przemysłową – palladu, platyny, rutenu, kobaltu, litu, manganu, miedzi i niklu – oferuje ESM.
Źródło: Elemental
Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?