Elektromobilność od kuchni z Okrasą na Mazurach | MOTOFAKTOR

Elektromobilność od kuchni z Okrasą na Mazurach

person Adrian Januszkiewicz 14/02/2022

W ramach serii globtroterskich filmów promujących elektromobilność Karol Okrasa gościł na Mazurach, regionie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Polsce jest 420 tysięcy dróg publicznych z czego 1712 km stanowią autostrady, a 2583 km to drogi ekspresowe. To właśnie przy tej rozbudowanej sieci powstaje infrastruktura ładowania. Zgodnie z licznikiem elektromobilności, stworzonym przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), na koniec grudnia 2021 r. w kraju było już 3784 publicznych punktów ładowania, dostępnych na 1932 stacjach (1345 – AC oraz 587 – DC). To wystarczająca liczba, by już w tym momencie bez problemów podróżować samochodem elektrycznym po Polsce.

 

Udowadnia to Karol Okrasa, jeden z najbardziej rozpoznawanych i cenionych kucharzy w kraju, który ruszył w Polskę samochodem elektrycznym. Jego droga to nie tylko niezliczone zeroemisyjne kilometry, ale też miejsca oraz ludzie, których historię oraz fach poznaje. Każdy z materiałów dotyczy innego zakątka kraju. Jego kolejnym przystankiem są Mazury.

 

Swoją przygodę Karol rozpoczął na półwyspie Kal, nieopodal Węgorzewa, gdzie spotykają się Mamry i Święcajty – dwa jeziora szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To właśnie tam restaurator rozmawia z właścicielem hotelu, Panem Krzysztofem, który w swojej posiadłości pokazuje rozwiązania ekologiczne, m.in. fotowoltaikę, ładowarkę aut elektrycznych i pompę ciepła. Następnie panowie wybierają się wspólnie w podróż po okolicy.

Docierają m.in. do Osady Wolności w Nowym Sztynorcie. W tym magicznym miejscu Karol rozmawia z Markiem Makowskim na temat rekonstrukcji historycznej osady. Następnie przenosimy się do Kamionek Wielkich, gdzie znajduje się garncarnia. Tam toczona czarka znana jest od momentu zagarnięcia w dłonie bryłki gliny i przywiezienia z lasu szczapy drewna, gdzie krąg popycha się bosą stopą a piec zaklina się przed rozpaleniem. Efektem tego dawnego procesu jest czarna ceramika. Na drodze Karola znalazło się też Siedlisko nad łąkami we wsi Siedlisko. To miejsce, gdzie znajduje się stary, oryginalny dom sprzed ponad 100 lat, a przewodnikiem po tym historycznym budynku jest sam właściciel.

 

W podróży po urokliwych zakątkach Mazur, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Karolowi towarzyszy cały czas jego cichy i ekologiczny kompan – samochód elektryczny. Zapraszamy do przeżycia wspólnej przygody z mistrzem kulinarni i jego gośćmi, którzy pokazują piękno, które skrywa ten region, nie tylko przed ekranami, ale również na żywo. Pod poniższym linkiem znajduje się mapa trasy jaką pokonał Karol samochodem elektrycznym.

 

 

„Każda podróż ma znaczenie” to ogólnopolska kampania edukacyjna, realizowana we współpracy z NFOŚiGW, której celem jest podniesienie wiedzy oraz świadomości społecznej Polaków w zakresie elektromobilności, a w efekcie kształtowanie postaw ekologicznych u jak największej liczby osób. Projekt realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

 

Źródło: PSPA

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).