EKG 2023: Orlen zapowiada rewolucję wodorową

EKG 2023: Orlen zapowiada rewolucję wodorową

person Joanna Piszcz 27/04/2023

Przedstawiciele PKN Orlen podczas dyskusji na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EKG) w Katowicach przekonywali, że wodór jest przyszłością sektora energetycznego.

 

W opinii ekspertów to najlepszy moment, by współpraca między nauką i biznesem zapoczątkowała tworzenie nowych technologii wodorowych.

Zielony wodór, produkowany z wykorzystaniem energii odnawialnej, nie pokryje całego zapotrzebowania. Dlatego jako Orlen chcemy produkować wodór wykorzystując inne nisko- i zeroemisyjne możliwości – ze śmieci, biogazu i przy wykorzystaniu energii pochodzącej z elektrowni jądrowych. Patrzymy na to bardzo perspektywicznie. Józef Węgrecki członek zarządu ds. operacyjnych PKN Orlen S.A.

 

Józef Węgrecki wskazał też, że ze względu na sytuację geopolityczną związaną z wojną w Ukrainie, najbardziej wskazane jest inwestowanie w rozproszone źródła energii.

 

Z kolei Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych PKN Orlen poinformował, że w tym roku firma zaktualizowała ogłoszoną w 2022 r. strategię, przekształcając kierunki wodorowe tak, by do końca dekady zainstalować w jednostkach wytwórczych zasilanych nisko- i zeroemisyjnym paliwem wodorowym ponad 1 GW mocy.

W tym obszarze przygotowujemy projekty, które koncentrują się na wykorzystaniu potencjału magazynów gazu ulokowanych w kawernach solnych. Będziemy traktować tę część magazynowania jako stabilizator dostaw wodoru dla przemysłu. Grzegorz Jóźwiak dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych PKN Orlen

 

Grzegorz Jóźwiak wyjaśnił, że wodór znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, jednak inne gałęzie gospodarki również wpływają na rozwój technologii wodorowych.

PKN Orlen widzi dynamicznie rozwijający się segment zastosowania wodoru w transporcie. Szczególnie wyraźna potrzeba pojawia się w Polsce, głównie w dużych miastach, transporcie miejskim, gdzie wykorzystywane są autobusy wodorowe. Grzegorz Jóźwiak

 

Grzegorz Jóźwiak poinformował, że jeszcze w tym roku Orlen uruchomi stacje tankowania wodoru w Katowicach i Poznaniu, przeznaczone zarówno dla autobusów, jak i pojazdów ciężkich oraz transportu osobowego. W planie, na etapie projektowania albo zapytań ofertowych, są już kolejne stacje w dużych miastach, takich jak: Bielsko-Biała, Piła, Gorzów Wielkopolski, Warszawa.

 

PKN Orlen planuje też do końca dekady rozbudować pełną infrastrukturę stacji tankowania oraz produkcji wodoru w systemie rozproszonym, by transport ciężki wykorzystujący wodór do napędu silników mógł swobodnie poruszać się w centralnej części Europy. Aby osiągnąć ten cel, spółka zamierza wybudować w korytarzach północ-południe 100 stacji dla transportu ciężkiego.

 

Źródło: PAP MediaRoom

Zdjęcie: PAP S. Leszczyński

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).