EBI udziela kredytu LG Chem Wrocław Energy na blisko 0,5 mld euro | MOTOFAKTOR

EBI udziela kredytu LG Chem Wrocław Energy na blisko 0,5 mld euro

person Adrian Januszkiewicz 27/03/2020

Kredyt EBI ma pomóc w budowie zakładów produkujących zaawansowane ogniwa litowo-jonowe i baterii do pojazdów elektrycznych.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę o kredyt w wysokości 480 mln euro z LG Chem Wrocław Energy – polską spółką zależną grupy LG Chem, założoną z myślą o budowie zakładu produkcji baterii w Europie.

 

Środki te zostaną przeznaczone na budowę i obsługę wysoko zautomatyzowanych i innowacyjnych zakładów produkujących zaawansowane ogniwa litowo-jonowe i baterii do pojazdów elektrycznych. Finansowanie EBI ma pokryć około jedną trzecią całkowitych kosztów projektu, szacowanych na 1,5 mld euro. Reszta finansowania ma pochodzić ze środków własnych firmy oraz z innych źródeł.

 

Nowe zakłady produkcyjne mają być zlokalizowane na terenie ośrodka przemysłowego LG Chem Wrocław Energy.

 

Projekt stanowi kontynuację działań związanych z budową zakładów produkcyjnych w tej samej lokalizacji i obejmuje kilka innowacyjnych elementów, w tym w pełni inteligentną fabrykę z kilkoma innowacyjnymi technologiami umożliwiającymi masową produkcję dużej gęstości energetycznej elektrod, ogniw, modułów i baterii nowej generacji , co ma znacznie poprawić gęstość energii, możliwości szybkiego ładowania, bezpieczeństwo i efektywność kosztową.

 

Zakład budowany w ramach projektu wspieranego przez EBI ma mieć roczną zdolność produkcyjną powyżej 35 GWh, co ma pozwolić na zasilenie ponad 500 000 bezemisyjnych samochodów elektrycznych rocznie, a tym samym przyczynić się do przejścia z pojazdów z silnikami spalinowymi na elektromobilność i wesprzeć zrównoważony transport.

Ta pierwsza operacja EBI we współpracy z LG Chem Wrocław Energy ma istotne znaczenie z wielu powodów. Wspomaga budowę masy krytycznej w dziedzinie produkcji baterii do pojazdów elektrycznych w kluczowym okresie ich komercjalizacji w Europie. Wspiera też przejście na elektromobilność i bardziej ekologiczne praktyki w branży motoryzacyjnej, a ponadto przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanej siły roboczej w regionie będącym w trakcie przechodzenia na nowy model ekonomiczny. Operacja ta dowodzi, że mając odpowiednich partnerów i odpowiednie projekty, możemy łączyć realizację celów w zakresie spójności z wprowadzaniem innowacji oraz zdecydowanymi działaniami w zakresie klimatu. Teresa Czerwińska wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego odpowiedzialna za operacje w Polsce
Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność dla zespołu EBI. Kredyt ten zapewnia naszej firmie środki umożliwiające stworzenie konkurencyjnego łańcucha produkcji baterii w Polsce i Europie. Pomoże również grupie LG Chem zostać liderem rozwoju europejskiego rynku baterii i powiązanego z nim ekosystemu. Jeong Joon Ha dyrektor finansowy LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o.

 

Rozbudowa działalności LG Chem w Polsce i Europie ma pozytywnie wpłynąć na rozwój europejskiego rynku baterii do pojazdów elektrycznych. Obejmuje to potencjalną ekspansję łańcucha dostaw w tej branży oraz gromadzenie kluczowej wiedzy, zwłaszcza w dziedzinie technologii produkcji baterii litowo-jonowych.

 

Ma to pozwolić stworzyć ekosystem wspierający rozwój innowacyjnych rozwiązań dla tej nowej dziedziny w Europie. Inwestycja ta zachęciła już kilkanaście firm produkujących specjalistyczne komponenty i usługodawców do prowadzenia w tym regionie działalności ukierunkowanej na realizację dostaw dla LG Chem oraz innych podmiotów z branży.

 

Spółka chce ponadto jeszcze bardziej rozszerzyć współpracę z Politechniką Wrocławską w celu opracowywania specjalistycznych kierunków studiów, praktyk i szkoleń. Przedsiębiorstwo rozbuduje również swoje centrum technologiczne we Wrocławiu w celu dalszego usprawniania procesów produkcji i tworzenia baterii nowej generacji.

 

Realizacja tego nowego programu inwestycyjnego ma pozwolić spółce na zwiększenie łącznej mocy produkowanych akumulatorów do ok. 65 GWh, dzięki czemu zlokalizowany w Polsce zakład stanie się jedną z największych na świecie fabryk produkujących ogniwa litowo-jonowe. Ponadto w ośrodku LG Chem we Wrocławiu powstanie ponad 1800 nowych miejsc pracy, przez co do końca 2022 r. całkowite zatrudnienie wzrośnie tam do ponad 6000 etatów.

 

Źródło: EBI

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).