E-usługi dla kierowców | MOTOFAKTOR

E-usługi dla kierowców

person Adrian Januszkiewicz 14/09/2020

Ministerstwo Cyfryzacji poleca korzystanie z szeregu rozwiązań cyfrowych, które przygotowało z myślą o kierowcach.

Resort przypomina, żeby nadal wozić przy sobie prawo jazdy. Przestanie być to obowiązkowe od 5 grudnia, gdy wejdzie w życie dokument niedawno podpisany przez ministra.

To nie wszystko – od tego dnia swoje mPrawo Jazdy znajdziemy w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu znajdzie się też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy w telefonie, ile zarobiliśmy za drogowe przewinienia. Marek Zagórski minister cyfryzacji

 

Minister poleca korzystanie również z usługi mPojazd. To odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC auta – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

 

Oprócz tego, gdy nie pamięta się o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

 

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także licznik punktów karnych. Jednak już dziś stan swojego konta można sprawdzić przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne. Potrzebny jest do tego profil zaufany, kilka chwil i bez wizyty na komisariacie można przypomnieć sobie, ile punktów zarobiło się do tej pory.

Kolejna opcja, to możliwość przejrzenia historii pojazdu.

Dzięki niej – za darmo i szybko – możemy sprawdzić, czy auto które zamierzamy kupić nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji. Co ważne, możemy sprawdzić zarówno auta zarejestrowane w Polsce, ale i te zarejestrowane za granicą. Marek Zagórski

 

Chcąc sprawdzić niezarejestrowane w Polsce auto poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji potrzebny będzie jeszcze profil zaufany.

 

Z jakich krajów pochodzą auta, które można sprawdzić dzięki tej e-usłudze? Z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i z m.in. USA i Kanady.

 

Jak to wygląda w praktyce? Po pierwsze – trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Będąc tam wpisać wspominane dane. Jeśli auto jest niezarejestrowane w Polsce, system poprosi o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące nas informacje znaleźć w zakładce “Dane zagraniczne”.

 

Kolejna e-usługa to Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. Każdy kto kupuje lub sprzedaje auto, powinien to zgłosić do urzędu. Dzięki tej e-usłudze można to zrobić bez stania w kolejce – z dowolnego miejsca, przez internet.

Dla pasażerów

Wśród dostępnych e-usług jest również taka przygotowana dla pasażerów, czyli Bezpieczny autobus. Dzięki niej w kilka chwil można upewnić się, czy pojazd do którego się wsiada powinien ruszać w trasę.

 

Oto szybka instrukcja jak z niej skorzystać:

 

Krok 1: wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Krok 2: wpisz tam numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdź autobus.

 

Chwilę potem na ekranie smartfonu lub komputera wyświetlą się najważniejsze informacje, z których będzie można dowiecieć się m.in.:

 

  • czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

 

Pojawią się także dane techniczne, np. liczbę miejsc oraz stany licznika z badań technicznych.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).