Dynamiczny wzrost Auto Partnera po trzech kwartałach 2018 | MOTOFAKTOR

Dynamiczny wzrost Auto Partnera po trzech kwartałach 2018

person Adrian Januszkiewicz 29/11/2018

Grupa Auto Partner zwiększyła sprzedaż po trzech kwartałach 2018 roku o 28%, do 861,0 mln zł.

Sprzedaż w Polsce i za granicą rosła dwucyfrowo odpowiednio o 18% i 56%. Zysk EBITDA wzrósł do 68,7 mln zł (+33%), a EBIT do 62,4 mln zł (+33%) r/r. Z kolei zysk netto Grupy po dziewięciu miesiącach 2018 roku wyniósł 45,5 mln zł, co oznacza 48-proc. wzrost r/r.

 

W samym III kwartale 2018 r. Grupa wypracowała 303,7 mln zł przychodów (+29% r/r), wzrost zysków EBITDA i EBIT odpowiednio o 37% i 39% r/r oraz wyższy o 53% r/r wynik netto na poziomie 15,9 mln zł. Grupa stopniowo zwiększa marżowość na poziomie EBITDA, EBIT, netto, zarówno w III kwartale 2018 roku jak i narastająco od stycznia do września 2018 r.

 

Dwucyfrowe dynamiki Grupy na poziomie przychodów i zysków to przede wszystkim efekt ciągłego rozwoju sieci dystrybucji i rozbudowy asortymentu.

 

Wraz ze zwiększaniem skali działalności marżowość Grupy w ujęciu kwotowym rosła na wszystkich poziomach. Procentowo Grupa odnotowała wzrosty na poziomie EBITDA, EBIT i netto, a spadek rentowności na poziomie brutto. Wpływ na niższą marżę brutto miały głównie: wyższa baza poprzedniego roku wynikająca z nadwyżki bonusu od dostawców wykazanej w pierwszym kwartale 2017 r. oraz rosnący udział sprzedaży zagranicznej (która cechuje się niższą marżą brutto, ale wyższą rentownością)w przychodach Grupy, w tym nowej spółki zależnej w Czechach.

 

W związku z dynamicznym rozwojem Grupa realizuje prace nad zwiększaniem powierzchni magazynowej w Bieruniu o ok. 11 tys. m2. Po jej uruchomieniu w I kwartale 2019 r. łączna powierzchnia magazynowa Grupy wyniesie 86,5 tys. m2.

2018 rok to kolejny okres dynamicznych, dwucyfrowych wzrostów w naszej Grupie. Po trzech kwartałach wypracowaliśmy 28-proc. wzrost przychodów i 48-proc. wzrost zysku netto. Stopniowo rośnie nasz udział w rynku dystrybucji części samochodowych. Rosnąca liczba rejestracji aut nowych jak i używanych, w tym rekordowa liczba samochodów sprowadzanych w tym roku do Polski, to kolejne dobre sygnały dla branży dystrybucji części samochodowych. Nasza sieć dystrybucyjna pokrywa wszystkie regiony Polski, planujemy jej dalsze zagęszczanie, co wesprze zarówno sprzedaż na rodzimym rynku jak i do krajów europejskich, w których jesteśmy obecni. W tym roku wprowadziliśmy kilka nowych linii produktowych. Działająca w pełni od tego roku nowa spółka czeska obsługuje coraz większą liczbę warsztatowych klientów i jest nastawiona na zdobywanie rynku oraz jak najszybsze osiągnięcie progu rentowności. W przyszłości, bazując na doświadczeniach spółki czeskiej, będziemy rozważać wejście na kolejne rynki zagraniczne. Aleksander Górecki Prezes Zarządu Auto Partner
Wybrane skonsolidowane dane finansowe po Q3 2018

Rynek części samochodowych w Polsce

Grupa jest beneficjentem dobrej koniunktury na rynku polskim, w tym rosnącej siły nabywczej Polaków, co przekłada się na rosnącą liczbę rejestrowanych samochodów nowych i używanych. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w okresie od stycznia do października 2018 r. liczba sprowadzonych aut (osobowych i dostawczych do 3,5t) wyniosła blisko 800 tys. sztuk. Liczba rejestracji aut nowych w tym okresie wyniosła 498, 5 tys. sztuk (+12% r/r).

 

Rozwojowi branży części samochodowych w Polsce sprzyja zmieniająca się struktura parku samochodowego. Z jednej strony rośnie stosunkowo stary park samochodowy (samochody w wieku ok. 10-13 lat, których udział utrzymuje się na wysokim poziomie), a z drugiej zwiększa się liczba rejestracji nowych aut.

 

W III kw. 2018 r. PKB Polski wzrósł o 5,1% r/r (wyżej niż konsensus rynkowy). Analitycy prognozują wzrost gospodarki Polski w całym 2018 r. na poziomie ok. 5%. Komisja Europejska prognozuje wzrost polskiej gospodarki na poziomie 4,6% w 2018 r. i 3,7% w 2019 r. Z raportu KE wynika, że głównym motorem wzrostu pozostanie konsumpcja prywatna.

 

Źródło: Auto Partner S.A.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).