Dwucyfrowy wzrost przychodów Auto Partnera w Q1 2020 | MOTOFAKTOR

Dwucyfrowy wzrost przychodów Auto Partnera w Q1 2020

person Adrian Januszkiewicz 19/05/2020

Grupa Auto Partner po I kwartale 2020 roku wypracowała przychody ze sprzedaży sięgające 371,1 mln zł (+13,6% r/r).

Sprzedaż eksportowa Grupy Auto Partner wzrosła dynamicznie o 25% r/r (do 153,5 mln zł), w kraju o 7% (do poziomu 217,6 mln zł). Istotny wpływ na poziom przychodów ze sprzedaży miały niższe obroty w marcu 2020, spowodowane pandemią koronawirusa, co istotnie ograniczyło ruch na granicach europejskich oraz mobilność i siłę nabywczą konsumentów.

 

Zysk netto Grupy po trzech miesiącach 2020 roku wyniósł 12,7 mln zł, co oznacza spadek o 18,1% r/r. W I kwartale Grupa odnotowała rentowność brutto na zbliżonym poziomie rok do roku (26,2% vs. 26,6%). W ujęciu wartościowym marża brutto wzrosła o 12% r/r (do 97,3 mln zł). Na pozostałych poziomach rentowność spadła w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

 

Grupa w styczniu i lutym 2020 kontynuowała dynamiczny rozwój organiczny poprzez wzmacnianie obecności na rynkach zagranicznych i w Polsce, rozbudowę oferty produktowej i sieci dystrybucji. W dwóch pierwszych miesiącach roku odnotowała silny, dwucyfrowy wzrost przychodów ze sprzedaży, odpowiednio +26,5% i +20,5% r/r.

 

W marcu 2020 w wyniku działań rządów europejskich mających na celu walkę z pandemią koronawirusa możliwości sprzedaży przez Grupę zostały ograniczone, co w efekcie spowodowało spadek przychodów o 3,3% r/r oraz niższą rentowność.

 

Rentowność brutto była na zbliżonym poziomie rok do roku pomimo istotnego zwiększenia udziału sprzedaży eksportowej charakteryzującej się niższą marżą brutto, ale jednocześnie niższymi kosztami stałymi. Na spadek rentowności na poziomie EBIT wpłynęło przede wszystkim poniesienie w marcu 2020 wysokich kosztów, na poziomie podobnym do poprzednich miesięcy, w szczególności kosztów sprzedaży i marketingu (koszty utrzymania filii w Polsce, utrzymanie sił sprzedażowych) przy jednoczesnym spadku przychodów.

 

Głównym rynkiem zbytu Grupy pozostaje rynek krajowy, który na koniec marca 2020 odpowiadał za 59% łącznej sprzedaży. Szybko rosnąca sprzedaż zagraniczna (41-proc. udział w przychodach) to efekt umacniania pozycji na rynkach, na których spółka działa od lat oraz silnej ekspansji i zdobywania nowych kierunków eksportowych. Grupa według stanu na 31 marca 2020 posiada 91 filii.

Wybrane dane finansowe:

I kwartał zakończyliśmy dwucyfrowym wzrostem przychodów, zbliżoną rentownością na poziomie brutto i spadkiem zyskowności, na co wpłynęły słabsze wyniki w marcu, obciążone wpływem pandemii koronawirusa. Z powodu nadzwyczajnych czynników zewnętrznych marzec i kwiecień 2020 były pierwszymi od kilkunastu lat miesiącami, w których zanotowaliśmy ujemną dynamikę przychodów. Szybko dostosowaliśmy naszą działalność do nowej rzeczywistości rynkowej. W trosce o bezpieczeństwo pracowników i klientów wprowadziliśmy środki ostrożności zgodnie z zaleceniami GIS i WHO, zachowując przy tym ciągłość działalności biznesowej. Mamy stabilną sytuację finansową, dobrą płynność. Zapasy utrzymujemy na bezpiecznym poziomie, by być przygotowanym do sprzedaży po pełnym odmrożeniu gospodarki w Polsce i innych krajach europejskich. Obecnie ograniczenia w eksporcie nie są już widoczne, jednak niepewne otoczenie rynkowe wciąż osłabia popyt konsumentów. Dziś kluczowa jest płynność finansowa, staramy się minimalizować wpływ obecnej sytuacji na nasz biznes i przygotowujemy się do stopniowego odbudowywania popytu na rynku. Aleksander Górecki Prezes Zarządu Auto Partner SA

 

Źródło: Auto Partner S.A.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).