Dunlop świętuje 130-lecie istnienia | MOTOFAKTOR

Dunlop świętuje 130-lecie istnienia

person Adrian Januszkiewicz 31/10/2018

Dziś mija 130. rocznica opatentowania przez Johna B. Dunlopa opony pneumatycznej z dętką, co zapoczątkowało istnienie firmy Dunlop.

Brytyjską markę zna każdy fan motoryzacji, a zwłaszcza motosportu. Nie każdy jednak wie, że pierwsza opona Dunlopa powstała na potrzeby trójkołowego rowerka, a jej twórcą nie był inżynier, a znany weterynarz John Boyd Dunlop. Co ciekawe, jego przełomowy wynalazek powstał z kawałka płótna, gumy i smoczka z butelki do karmienia niemowląt i miał za zadanie jedynie podnieść komfort jego syna podczas jazdy rowerem. Zrobił jednak coś więcej – na zawsze zmienił świat motoryzacji, a założona w 1888 roku firma – wtedy pod nazwą The Dunlop Pneumatic Tyre Company – do dziś wyznacza trendy na rynku oponiarskim.

 

Idea podnoszenia komfortu podróżowania od początku jest wpisana w filozofię Dunlop, co widać po wprowadzanych na rynek produktach, dzięki którym kierowcy przekraczają własne granice. Wynalezienie bieżnika, testy na mokrej nawierzchni, odkrycie zjawiska aquaplaningu, opracowanie konstrukcji opony RunOnFlat, wykorzystanie Kevlaru EE – jednego z najbardziej rewolucyjnych sztucznych włókien na świecie – w konstrukcji opony Dunlop SP Sport Maxx TT i kolejne przełomowe technologie, jak np. Noise Shield – rozwiązanie, które zmniejsza poziom hałasu wewnątrz pojazdu nawet o 50% na wszystkich typach nawierzchni – to tylko skrót niezwykłej i bardzo bogatej 130-letniej historii dokonań Dunlop.

 

Maksymalne osiągi, przyczepność i komfort jazdy to nie dzieło przypadku, a zaawansowanych prac badawczych i testów. Największym polem doświadczalnym dla innowacji Dunlop jest motorsport. To na torze brytyjska marka sprawdza swoje pomysły, a następnie przenosi je do opon do codziennej jazdy, by każdy kierowca mógł cieszyć się dynamicznym prowadzeniem w każdych warunkach drogowych. Tak powstały m.in. opony motocyklowe SportSmart2 Max, a także osobowe – Sport Maxx Race.

Lista sportowych sukcesów brytyjskiej marki jest długa. Samochody z oponami Dunlop zwyciężyły łącznie w 34 wyścigach Le Mans. Co więcej, od lat marka bardzo dobrze sobie radzi także w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring, który jest największym i najtrudniejszym na świecie. W tym roku mija 35 lat odkąd DunlopPorsche wspólnie osiągnęli niepobity dotychczas rekord okrążenia na Pętli Północnej. Od tego momentu Dunlop stał się wiodącym producentem opon w 24-godzinnym wyścigu i marką wybraną przez zwycięzców maratonu w sezonie 2017. Rywalizacja na Nürburgring jest dla Dunlopa szczególnie ważna, ponieważ jest to jedna z nielicznych kategorii GT na świecie, w której wszyscy liczący się producenci opon sportowych startują w tym samym wyścigu. Tegoroczne zawody w „Zielonym Piekle” znowu okazały się szczęśliwe dla zawodników wspieranych przez brytyjską markę. Po pierwsze wspólne zwycięstwo sięgnęli Felipe Fernandez Laser i Lance David Arnold jadący Frikadelli Racing Porsche 911GT3 R. Ponadto 5 zespołów z najlepszej dziesiątki oraz zwycięzcy klas SP7 (Uwe Alzen – Porsche 911) i SP8 (Racing One – Ferrari 458) również ścigali się na oponach Dunlop.

Minione 130 lat to ogromna część historii zarówno marki Dunlop, jak i motoryzacji. To czas nieustannych wyzwań i rozwoju, które przyczyniły się do powstania wielu innowacyjnych produktów, bez których dziś trudno sobie wyobrazić codzienną podróż. Świat motoryzacji zmienia się, a wraz z nim potrzeby kierowców. Z niecierpliwością czekamy na to, co nam przyniesie przyszłość, bo to dla nas zachęta, by sięgać po więcej i wyznaczać nowe, ambitniejsze cele. 130 lat dla Dunlopa to dopiero początek. Alena Mialeszka Consumer Brand Manager Dunlop w regionie Polska i Ukraina

 

Źródło: Dunlop

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).