Drogówka sprawdzi stan licznika podczas standardowej kontroli pojazdu? | MOTOFAKTOR

Drogówka sprawdzi stan licznika podczas standardowej kontroli pojazdu?

person Joanna Piszcz 14/10/2019

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt znajduje się obecnie w konsultacjach publicznych, a zmiany miałyby wejść w życie 7 listopada 2019 r. W projekcie wprowadzono generalną regułę, aby odczyt wskazań drogomierza był obligatoryjny w czasie policyjnej kontroli pojazdu niezależnie od tego, czy ma ona objąć stan techniczny pojazdu, czy tylko dokumentów, w tym stwierdzających uprawnienie do kierowania pojazdami.

 

Wyjątkiem od tej reguły miałyby być zorganizowane działania kontrolne mające na celu zbadanie trzeźwości możliwie największej liczy kierujących pojazdami. Odczyt drogomierza policja będzie zobowiązana od razu wpisać do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Fakultatywny pozostałby odczyt drogomierzy w pojazdach holowanych i przewożonych.

 

Wprowadzenie nowych przepisów miałoby ułatwić walkę z procederem cofania liczników samochodowych. Bój o wprowadzenie międzynarodowej centralnej bazy danych z zapisem odczytu drogomierzy trwa na szczeblu unijnym, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji przewiduje także możliwość postoju pojazdu policji drogowej w miejscu, gdzie jest to zabronione. W uzasadnieniu tego przepisu czytamy, że statyczna kontrola ruchu drogowego niejednokrotnie wymaga usytuowania pojazdu policji w miejscu obowiązywania zakazu zatrzymywania. Szczególnie chodzi tu o zatoki przystanków autobusowych (poza godzinami kursowania autobusów), postój na poboczu wzdłuż linii ciągłej, a także na chodnikach.

 

Projekt rozporządzenia można znaleźć TUTAJ.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).