Dlaczego warto mieć auto elektryczne? | MOTOFAKTOR

Dlaczego warto mieć auto elektryczne?

person Adrian Januszkiewicz 27/10/2021

Jakie są zalety coraz aut elektrycznych i dlaczego warto zainwestować w takie auto? Wyjaśnia ekspert Santander Consumer Multirent.

Jak wskazuje Licznik Elektromobilności, we wrześniu br. w Polsce suma zarejestrowanych samochodów elektrycznych wyniosła 31 633 egzemplarzy. Oznacza to, że przez dziewięć miesięcy 2021 liczba tego typu pojazdów zwiększyła się aż o 12 897 sztuk, co stanowi wzrost o 120% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Częściowo jest to zapewne skutkiem ubocznym rosnących cen paliw, ale może świadczyć też o wzroście świadomości społeczeństwa, które coraz bardziej zwraca uwagę na kwestie klimatyczne. Nie bez znaczenia są też benefity związane z użytkowaniem auta elektrycznego, a tych jest całkiem sporo.

 

Przede wszystkim przy zakupie takiego samochodu, zarówno na potrzeby prywatne, jak i firmowe, możemy zgłosić się po dofinansowanie, co jest sporym odciążeniem dla budżetu naszego domu lub przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dlatego, że Ministerstwo Klimatu, w celu promowania elektromobilności w Polsce, rozwija programy, które wspierają osoby zainteresowane tego typu rozwiązaniami. W ten sposób w 2020 roku można było złożyć wniosek o dotację w ramach „Zielonego samochodu”, a w lipcu 2021 „Mojego elektryka”. W niejednym przypadku może okazać się, że dzięki wsparciu z programu, zakup auta elektrycznego wyniesie nas mniej niż kupno nowego samochodu wyposażonego w konwencjonalny napęd spalinowy.

Dofinansowanie do zakupu elektryków to jednak nie jedyna korzyść jaka rozpościera się przed ich posiadaczami. Poruszanie się nimi wiąże się bowiem z wieloma przywilejami wynikającymi z ustawy o elektromobilności. Dzięki niej właściciele aut elektrycznych mogą przemieszczać się buspasami i nieodpłatnie korzystać z miejsc parkingowych znajdujących się w strefach płatnego parkowania. Co więcej, użytkownikom pojazdów elektrycznych wolno wjeżdżać do obszarów czystego transportu, otwartych wyłącznie dla aut "na prąd", a także bezpłatnie podłączać się do części publicznych punktów ładowania. Każdy, kto porusza się własnymi czterema kołami, zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są to udogodnienia z punktu widzenia kierowcy. Ewa Hołys Santander Consumer Multirent

 

Jeszcze inną zaletą samochodu elektrycznego jest jego stosunkowo prosta konstrukcja, co przekłada się na niższe koszty serwisu i przeglądów okresowych. Jest to możliwe dlatego, że obecnie w elektrykach nie znajdziemy m.in. rozrusznika, alternatora, sprzęgła, wału napędowego czy konwencjonalnej chłodnicy. To natomiast sprawia, że nie trzeba w nich przeprowadzać okresowych wymian filtrów czy płynów eksploatacyjnych, takich jak choćby olej silnikowy. W praktyce, więc właściciel takiego auta nie ponosi tak wysokich kosztów wynikających z eksploatacji pojazdu, które są codziennością dla osób wyposażonych w tradycyjne samochody o napędzie spalinowym.

 

Oszczędzanie na aucie elektrycznym nie kończy się, jednak na tym punkcie. Jak wynika z niedawnego badania EV Klub Polska, 46% posiadaczy elektryków ładuje swoje pojazdy w domach jednorodzinnych, przy wykorzystaniu fotowoltaiki, dzięki czemu jazda nimi staje się dla nich niemal bezkosztowa. Jest to duży plus, biorąc pod uwagę obecne wysokie ceny paliw.

Tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na ładowanie auta elektrycznego w domu, do zakupu takiego samochodu może przekonać stale rozwijająca się infrastruktura stacji ładowania. Według Licznika Elektromobilności ich liczba wzrosła o prawie 23% w okresie od grudnia 2020 do września br., dzięki czemu ładowanie elektryków staje się coraz łatwiejsze. Ewa Hołys Santander Consumer Multirent

 

Źródło: Santander Consumer Multirent

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).