Diody LED w miejscu żarówek sygnalizujących manewry na drodze | MOTOFAKTOR

Diody LED w miejscu żarówek sygnalizujących manewry na drodze

person Redakcja 17/08/2021

Philips oferuje retrofity LED nie tylko jako zamienniki dla żarówek halogenowych do reflektorów głównych, ale także w gamie oświetlenia pomocniczego.

Według danych Urzędu Statystycznego na przestrzeni drugiej dekady XXI wieku przybyło na polskich drogach blisko 9 milionów pojazdów mechanicznych. Oznacza to wzrost pomiędzy 2011 a 2020 o ponad 36 procent. Przekłada się to wprost na większe natężenie ruchu, a tym samym rośnie ryzyko kolizji czy wypadku.

 

Jedną z podstawowych zasad zapewnienia bezpieczeństwa na drodze jest odpowiednie sygnalizowanie przez kierującego podejmowanych manewrów. Stąd tak ważne jest utrzymanie w należytym stanie technicznym oświetlenia pojazdu, w tym kierunkowskazów i STOP. Nie tylko dobrym zwyczajem, ale i obowiązkiem każdego użytkownika jest systematyczna kontrola prawidłowego działania i natychmiastowa wymiana przepalonego elementu.

 

Pomimo rozwoju różnych technologii wciąż najpopularniejszym źródłem tych świateł są żarówki halogenowe. Podstawowe typy to W5W, W21W i P21W. W zależności od koloru klosza kierunkowskazu wybór sprowadza się do barwy białej lub bursztynowej (pomarańczowej). W przypadku STOP czy tylnych świateł przeciwmgłowych mogą mieć barwę czerwoną. Szczegółowe informacje na temat zastosowanych żarówek można znaleźć w książce obsługi danego pojazdu.

Technologia idzie naprzód, dziś źródłem światła tzw. signalingów stają się ultranowoczesne diody LED. Dotyczy to jednak fabrycznie nowych i często droższych wersji modeli pojazdów mechanicznych. W przypadku starszych, z tradycyjnymi żarówkami halogenowymi jest alternatywa w postaci retrofitów LED. Podobnie jak w tych do reflektorów głównych, tak i w pomocniczych żarnik i szklaną bańkę zastąpiono wydajniejszymi diodami. Ich zaletą, ważną przy sygnalizacji podejmowanych manewrów, jest intensywniejsze i dynamiczniejsze światło, co bezapelacyjnie bardziej zwraca uwagę pozostałych uczestników ruchu. Wioletta Pasionek Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips

Od kilku lat marka Philips posiada w swojej ofercie retrofity LED zarówno do reflektorów głównych, jak i lamp pomocniczych. Stanowią one niemal pełne pokrycie typów źródeł światła stosowanych w pojazdach mechanicznych. W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, nie mają one homologacji na drogi publiczne. Powoli jednak sytuacja się zmienia, przed kilkoma tygodniami Niemcy zalegalizowały użycie w wybranych modelach samochodów osobowych i dostawczych retrofity Philips Ultinon Pro6000 H7 LED. Wkrótce należy spodziewać się kolejnych działań.

 

Niemniej oferowane dziś przez markę Philips żarówki LED bez przeszkód można montować we wnętrzu pojazdów – do podświetlenia kokpitu, kabiny pasażerskiej czy bagażnika. W ich gamie znajduje się także typ T10 oraz Festoon o różnych długościach obudowy. Zaletą ich wymiany jest znacznie jaśniejsze, zbliżone do dziennego, światło przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru prądu.

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).