Diesel ekologiczny jak „elektryk” – wyniki badań Green NCAP | MOTOFAKTOR

Diesel ekologiczny jak "elektryk" - wyniki badań Green NCAP

person Adrian Januszkiewicz 19/07/2019

W swoim najnowszym teście Green NCAP sprawdzało silniki w 5 pojazdach marek: Mercedes-Benz; Renault; Audi; Opel/Vauxhall oraz Nissan.

Testowane pojazdy zostały ocenione pod kątem wydajności w zakresie czystego powietrza i efektywności energetycznej. Były to Mercedes-Benz C220d 4MATIC i Renault Scenic dCi 150 (oba samochody z silnikiem wysokoprężnym); Audi A4 Avant g-tron (pierwszy samochód CNG); Opel/Vauxhall Corsa (1,0-litrowa jednostka benzynowa) i Nissan LEAF II generacji, (napęd elektryczny).

 

W ostatnich latach olej napędowy został napiętnowany jako brudne paliwo, ale przykład Mercedesa C220d 4MATIC w testach Green NCAP pokazuje, że nie musi być. Uzyskał on maksymalną liczbę punktów za indeks „Czyste powietrze”, tyle samo co pojazdy elektryczne. Podczas gdy „elektryki” nie emitują żadnych zanieczyszczeń, pojazdy Mercedesa znajdowały się poniżej progu „wysokiej wydajności” Green NCAP, co oznacza, że ​​zdobył maksymalną liczbę punktów. Trzygwiazdkowa ocena samochodu została określona przez jego wydajność w zakresie „Efektywności energetycznej”, mniej imponującą niż w kategorii „Czyste powietrze”, ale wciąż odpowiednią dla takiego samochodu.

Trzygwiazdkowy Audi A4 Avant g-tron jest zasilany CNG (sprężony gaz ziemny) i obecnie zgodny z normami emisji spalin Euro 6b. W tej chwili takie samochody mogą być nadal sprzedawane w UE, ale wkrótce muszą zostać zmodernizowane, aby spełnić wymagania normy Euro 6d. Green NCAP zamierza przetestować ulepszony model tak szybko, jak to możliwe. Podczas gdy g-tron działa prawie wyłącznie na CNG, ma również niewielką rezerwę paliwa „awaryjnego”, aby dostać się do najbliższej stacji paliw. Przetestowane zostały oba tryby paliwa. Wynik i ocenę postawiono w oparciu o wyniki CNG z karami, jeśli osiągi na benzynie były znacznie gorsze.

Corsa piątej generacji, opracowana przez GM, otrzymała cztery gwiazdki. Samochód zostanie zastąpiony później w tym roku za pomocą modelu pochodnego od koncernu Peugeot-Citroën (PSA). Cztery gwiazdki to wiarygodny wynik dla pojazdu z silnikiem benzynowym, a model ten sprawdza się szczególnie dobrze w zakresie kontroli emisji zanieczyszczeń. Nawet Scenic wypadł dobrze, z imponującą kontrolą emisji zanieczyszczeń i stracił ocenę czterogwiazdkową tylko niewielką marżą w efektywności energetycznej.

Druga generacja LEAF-a, trzeci pojazd elektryczny testowany przez Green NCAP, osiągnął pełne pięć zielonych gwiazdek. Obecnie Green NCAP bada pojazdy „tank-to-wheel” i nie bierze pod uwagę energii związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej lub produkcją paliwa. Na tej podstawie samochody elektryczne oferują obecnie najczystszą i najbardziej wydajną motoryzację. Green NCAP ma nadzieję, że będzie w stanie ocenić emisje „well-to-wheel”, a docelowo cały cykl życia pojazdów, aby dać konsumentom jeszcze bardziej realistyczny obraz.

Źródło: Green NCAP

Zdjęcie główne: Mercedes-Benz

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).