Diagnosta odczyta wskazania licznika w samochodzie | MOTOFAKTOR

Diagnosta odczyta wskazania licznika w samochodzie

person Joanna Piszcz 2/08/2019

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenie w sprawie czynności diagnostów związanych z odczytem wskazania drogomierza oraz wysokości opłaty z tym związanej.

W dniu 10 maja 2019 r. została ogłoszona ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny (Dz. U. poz. 870), która nałożyła na właściciela pojazdu, który dokonał wymiany drogomierza, aby w terminie 14 dni od dnia wymiany tego drogomierza przedstawił pojazd w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania jego odczytu. Pojęcie drogomierz obejmuje zarówno drogomierz dokonujący pomiaru w kilometrach lub w milach, jak i w motogodzinach (co dotyczy np. pojazdów wolnobieżnych, wózków widłowych).

 

W związku z nowymi obowiązkami nałożonymi m.in. na właścicieli stacji kontroli pojazdów (obowiązek przeprowadzenia odczytu) oraz administrację samorządową (obowiązek gromadzenia informacji o wymienionych drogomierzach), istnieje konieczność wydania nowego rozporządzenia. W rozporządzeniu wskazano, że diagnosta będzie obowiązany do:

 

  • pobrania z centralnej ewidencji pojazdów danych identyfikujących dany pojazd
  • pobranie oświadczenia od właściciela lub posiadacza pojazdu, o którym mowa w art. 81b ust. 5 ustawy – Prawo o ruchu drogowym
  • dokonania odczytu wymienionego drogomierza obejmującego: identyfikację pojazdu, sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu, sprawdzenie zgodności z danymi zgromadzonymi w centralnej ewidencji pojazdów, sprawdzenie drogomierza (kontrola wzrokowa i dokonanie odczytu ze wskazaniem jednostki miary i w przypadku istniejącej historii przebiegu pojazdu porównanie badanego odczytu z poprzednimi wskazaniami oraz z oświadczeniem)
  • pobrania opłaty za tę czynność
  • przekazania do centralnej ewidencji pojazdów danych zawierających datę i przyczynę wymiany drogomierza oraz wskazanie wymienionego drogomierza wraz z jednostką miary
  • przekazanie oświadczenia do właściwego miejscowo starosty

 

Projektowane przepisy określają wysokość opłaty związanej ze zgłoszeniem faktu wymiany drogomierza na stacji kontroli pojazdów, którą oszacowano na kwotę 50 zł. Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2020 r.

 

Projekt rozporządzenia dostępny jest tutaj.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).