Denso ulepszyło czujnik wizyjny montowany w Subaru Legacy Outback i Crosstrek | MOTOFAKTOR

Denso ulepszyło czujnik wizyjny montowany w Subaru Legacy Outback i Crosstrek

person Redakcja 2/12/2022

Dzięki usprawnieniom czujnik wizyjny Denso do samochodów Subaru będzie miał teraz szerszy kąt wykrywania.

 

 

Do wielu wypadków drogowych dochodzi, gdy rowerzyści lub piesi nagle wjeżdżają lub wchodzą na jezdnię, próbując przedostać się na jej drugą stronę. W Japonii takie wypadki stanowią około 30% wszystkich wypadków drogowych z udziałem pieszych i około 70% wypadków drogowych z udziałem dzieci poniżej 12 roku życia, co dowodzi, że kierowcy mają trudność z dostrzeżeniem małych dzieci i szybko poruszających się rowerów – nawet jeśli je zauważą, czasu na reakcję jest tak mało, że może dojść do wypadku.

 

Uznając wagę problemu, nowy program oceny samochodów w Europie (Euro-NCAP) wymaga, aby nowe pojazdy były w stanie wykrywać pieszych i rowerzystów po boku pojazdu.

 

Denso postanowiło zająć się tym problemem. Firmie udało się rozszerzyć kąt detekcji swojego czujnika wizyjnego do 128°, co umożliwiło wykrywanie rowerów przejeżdżających przez jezdnię podczas jazdy z małą prędkością i spełnienie warunków określonych przez Euro- NCAP. Ulepszony czujnik pomoże zatem zapobiegać wypadkom na skrzyżowaniach i w innych miejscach, gdzie pojazdy, motocykle, rowerzyści i piesi poruszają się z różnymi prędkościami.

 

Szerszy kąt detekcji umożliwia wykrycie znacznie większej liczby obiektów, co oznacza, że ​​wykrywane są również obiekty inne niż niebezpieczne. Czujnik musi zatem rozszyfrować, który obiekt jest, a który nie jest zagrożeniem. Przykładowo, gdy czujnik wykryje rowerzystę, który ma zamiar przejechać przez ulicę, ale rowerzysta ten zahamuje i zatrzyma się przed przejściem, pojazd będzie kontynuował jazdę. Jeśli jednak sytuacja zostanie oceniona jako niebezpieczna, zostanie włączone autonomiczne hamowanie awaryjne, a pojazd zacznie nagle hamować.

 

Praktyczne zastosowanie szerszego kąta detekcji jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii AI, która pomaga określić, czy dane obiekty rzeczywiście stanowią zagrożenie, a następnie zminimalizować niepotrzebne i potencjalnie niebezpieczne zachowanie pojazdu (awaryjne hamowanie).

Na powyższym zdjęciu porównano nowy, szerokokątny czujnik wizyjny ze standardowym czujnikiem (kąt detekcji 100°). Jak widać, rozszerzenie kąta detekcji do 128° umożliwia szybsze wykrywanie np. przejeżdżających rowerów.

 

Źródło: Denso

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).