Darmowe autostrady - jest projekt ustawy

Darmowe autostrady - rząd przyjął ustawę

Podczas konwencji programowej PiS, która odbyła się w dniach 13-14 maja, prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział darmowe autostrady. Rząd dziś przyjął ustawę.

 

W ostatni weekend w dniach 13-14 maja 2023 r. w Warszawie odbyła konwencja wyborcza „Programowy UL Prawa i Sprawiedliwości”.

 

„Od przyszłego roku 500Plus zostanie zmienione na 800Plus. Darmowe leki będą dostępne od 65 roku życia oraz dostępne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Musimy twardo bronić naszej wolności i suwerenności. Będziemy prowadzić zręczną politykę. Zniesiemy opłaty na krajowych autostradach, a sprawą tych prywatnych zajmiemy się w kolejnym roku. To nie koniec konkretów programowych, kolejne będziemy ogłaszać na następnych spotkaniach” – zapowiedział podczas konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Projekt ustawy dotyczący darmowych autostrad trafił 17 maja pod obrady rządu.

Dla kogo darmowe autostrady

Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

 

„Wprowadzenie całkowitego wyłączenia poboru opłat za przejazd autostradą jest podyktowane potrzebami społecznymi bezpłatnego korzystania z autostrad płatnych zarządzanych przez organy państwowe” – wyjaśnia Kancelaria Premiera. 

 

Najistotniejsze rozwiązania ujęte w projekcie ustawy przewidziano w ramach nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Projekt ustawy przewiduje usunięcie przepisów przewidujących obowiązek uiszczania opłaty za przejazd autostradą przez samochody osobowe i motocykle na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – czyli poboru opłaty za przejazd autostradą przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Zmiany wprowadzane w pozostałych nowelizowanych ustawach stanowią konsekwencję zmian przewidzianych w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Konieczne będą przepisy przejściowe regulujące kwestie opłat za przejazd autostradą pobranych lub dochodzonych przez KAS przed wejściem w życie ustawy oraz elementów organizacyjnych związanych z systemem poboru tej opłaty przyjętych przez KAS.

 

„Oczekiwanym efektem prac nad projektowanym aktem prawnym jest zaniechanie poboru opłaty za przejazd autostradami płatnymi zarządzanymi przez GDDKiA, co jest korzystne dla wszystkich korzystających z tych autostrad” – argumentuje Kancelaria Premiera.

Opłaty za autostrady - ile płacimy

Autobaza.pl zwraca uwagę, że w Polsce opłata dla samochodów osobowych, którą należy uiścić uzależniona jest od konkretnego odcinka. Na przykład za przejazd autostradą A2 na odcinku Poznań Zachód- Modła (103 km) zapłacimy aktualnie 53 zł. Z kolei za przejazd A4 na odcinku Balice – Mysłowice (57 km) zapłacimy już 30 zł.

 

Natomiast średni koszt przejazdu do 100 km włoskiej oraz francuskiej autostrady to 8-9 EUR (ok. 37-42 zł). W Austrii za podstawową winietę 10-dniową należy zapłacić 9,90 EUR niezależnie od liczby przejechanych kilometrów. W Niemczech, które mają jedną z najbardziej rozwiniętych sieci dróg i autostrad, korzystanie z nich jest zupełnie bezpłatne dla pojazdów poniżej 7,5 tony. Darmowe autostrady znajdują się także w Finlandii, Belgii, Danii, Szwecji czy Holandii.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).