Daimler i Sila Nanotechnologies chcą ulepszać akumulatory litowo-jonowe | MOTOFAKTOR

Daimler i Sila Nanotechnologies chcą ulepszać akumulatory litowo-jonowe

person Adrian Januszkiewicz 26/04/2019

Daimler z firmą Sila Nanotechnologies Inc. przyspiesza rozwój i komercjalizację technologii akumulatorów litowo-jonowych.

W ramach swoich działań badawczo-rozwojowych koncern Daimler AG nabył mniejszościowy pakiet udziałów w amerykańskiej firmie Sila Nanotechnologies Inc. (Sila Nano). To wiodący specjalista w zakresie opracowywania materiałów do wytwarzania akumulatorów; materiały te przewyższają obecnie stosowane technologie litowo-jonowe. Dzięki swoim najnowszym osiągnięciom firma wyznacza nowy standard wydajności akumulatorów – wykorzystuje potencjał krzemu do stworzenia bezpiecznych, modułowych akumulatorów o dużej gęstości energii, mogących zaoferować nowe możliwości elektryfikacji: od urządzeń konsumenckich aż po pojazdy elektryczne i nie tylko.

 

Wraz z nabyciem udziałów Daimler otrzyma miejsce w Radzie Dyrektorów Sila Nano. Inwestycja stanowi część ostatniej rundy finansowania, którą prowadził koncern.

Jesteśmy na dobrej drodze do mobilności przyszłości, pozbawionej emisji dwutlenku węgla. W tym roku na rynek wchodzi nasz zupełnie nowy model EQC, my tymczasem torujemy już drogę dla nowej generacji mocnych aut elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym. Technologia litowo-jonowa jest obecnie najwydajniejszą dostępną technologią akumulatorów i nadal wykazuje duży potencjał, a postępy Sila Nano w zakresie wydajności baterii są bardzo obiecujące. Cieszymy się na owocną współpracę, łącząc nasze doświadczenie i wiedzę w interesie dalszego rozwoju oraz szybkiej komercjalizacji. Sajjad Khan wiceprezes ds. łączności, jazdy autonomicznej, usług współdzielenia i mobilności elektrycznej (w skrócie "CASE") w koncernie Daimler AG

 

Akumulator stanowi kluczowy element konstrukcji samochodów elektrycznych, a przy tym nie jest produktem gotowym, ale integralną częścią architektury pojazdu. “Inteligencja” akumulatora bazuje na złożonym, kompleksowym systemie, który określa właściwości pojazdu w odniesieniu do osiągów, zasięgu i czasów ładowania.

 

Daimler konsekwentnie poszerza swoje kompetencje do technologicznej oceny materiałów i ogniw, jak również działania badawczo-rozwojowe w tym zakresie. Stanowią one bowiem integralny i istotny element strategii elektryfikacji koncernu. Obejmują nieustanną optymalizację obecnej generacji systemów akumulatorów litowo-jonowych, dalszy rozwój ogniw zakupionych na rynku światowym oraz badania nad nową generacją akumulatorów.

Innowacyjna technologia chemiczna dla nowej generacji aut elektrycznych

Udoskonalenia tradycyjnej technologii chemicznej akumulatorów litowo-jonowych osiągnęły swoje granice. Interdyscyplinarny zespół naukowców i inżynierów Sila Nano przyspieszył rozwój nowej generacji chemii akumulatorowej – wykorzystując moc krzemu do stworzenia bezpiecznych, wytrzymałych, modułowych rozwiązań spełniających potrzeby produkcji masowej.

Obecnie ta przełomowa chemia wykazuje nawet 20-procentową poprawę (wydajności) w stosunku do najnowocześniejszych tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych. W dodatku ma potencjał do jeszcze większych przyrostów. Cieszymy się na współpracę z Daimlerem – chcemy dostarczać koncernowi lepsze akumulatory o większej gęstości energii i wprowadzać w życie naszą wspólną wizję przyszłości aut elektrycznych, dostępną dla większej liczby ludzi. Gene Berdichevsky współzałożyciel i dyrektor generalny Sila Nano

 

Firma z siedzibą w Alamedzie w Kalifornii całkowicie zastępuje konwencjonalne grafitowe elektrody opatentowanymi krzemowymi materiałami kompozytowymi, które zapewniają dużą gęstość energii oraz wysoką żywotność. W rezultacie mogą powstać wydajniejsze, pojemniejsze i trwalsze źródła energii dla pojazdów elektrycznych. Materiały te mogą być łatwo wykorzystane przez istniejące fabryki akumulatorów litowo-jonowych, nie ma więc problemu z ich efektywnym, masowym wdrożeniem do produkcji.

Elektryczna ofensywa Mercedes-Benz Cars

Mercedes-Benz Cars błyskawicznie zwiększa tempo elektryfikacji samochodów. Do 2022 r. zelektryfikowana zostanie cała gama modeli Mercedes-Benz Cars. Oznacza to, że w każdym segmencie dostępne będą różne zelektryfikowane alternatywy dla tradycyjnych napędów – od układu z 48-woltową instalacją elektryczną (EQ Boost) i hybryd plug-in (EQ Power) aż po ponad 10 aut całkowicie elektrycznych (EQ) zasilanych energią z akumulatora lub z ogniw paliwowych. Koncern Daimler spodziewa się, że do 2025 roku samochody na prąd będą stanowiły od 15 do 25% całkowitej sprzedaży Mercedes-Benz Cars – w zależności od warunków ramowych, takich jak rozwój infrastruktury, indywidualne preferencje klientów oraz dalszy rozwój specyficznych dla poszczególnych rynków warunków prawnych.

 

W rozbudowę swojego portfolio produktów pod marką EQ oddział Mercedes-Benz Cars inwestuje około 10 miliardów euro. Ponadto ponad 1 miliard euro koncern Daimler przeznacza na rozwój globalnej sieci produkcji akumulatorów, funkcjonującej w ramach światowej sieci fabryk Mercedes-Benz Cars. Firma kupuje ogniwa na światowym rynku i poleca dostawcom produkcję w oparciu o specjalne specyfikacje, zapewniając sobie dostępność najlepszej możliwej technologii. Wraz z zakupem ogniw akumulatorowych za ponad 20 miliardów euro Daimler stworzył podstawowe warunki niezbędne do prowadzenia konsekwentnej transformacji w kierunku elektrycznej przyszłości. Globalna sieć zakładów produkcji akumulatorów Mercedes-Benz Cars będzie w przyszłości składać się z dziewięciu fabryk na trzech kontynentach.

 

Źródło: Daimler

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).