Czym różnią się paliwa uszlachetniane od normalnych? | MOTOFAKTOR

Czym różnią się paliwa uszlachetniane od normalnych?

person Redakcja 21/11/2019

Jakimi jeszcze właściwościami odznaczają się paliwa uszlachetniane i jaki ma to wpływ na funkcjonowanie silnika?

Na stacjach widzimy zazwyczaj “normalne” benzyny PB95 oraz benzynę PB98, która poza wyższą liczbą oktanową, posiada więcej uszlachetniaczy, czyli dodatków czyszczących silnik i redukujących tarcie. Takie paliwo odznacza się także mniejszą ilością siarki, co ma korzystny wpływ na proces spalania. Naturalną konsekwencją tego jest mniejsza ilość generowanych zanieczyszczeń, co zwiększa żywotność silnika oraz zmniejsza negatywny wpływ spalin i cząstek stałych na środowisko naturalne.

 

Warto jednak pamiętać, że – mimo szczerych chęci – nie każdy silnik nadaje się do eksploatacji na paliwie PB98. Rodzaj stosowanej benzyny (liczby oktanowej) każdorazowo określa producent samochodu. W przypadku zastosowania benzyny o wyższej liczbie oktanowej w samochodzie, który nie jest do tego przystosowany, możemy mieć trudności z pracą silnika, a nawet z samym rozruchem. Jest tak m.in. z uwagi na inną mapę zapłonu w silniku dostosowanym do paliwa PB98 tj. inny moment zapłonu oraz czas otwarcia zaworów.

 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku oleju napędowego. Większa liczba cetanowa zwiększa odporność paliwa na samozapłon, co sprawia, że spalanie przebiega łagodnie, powstaje mniej sadzy, a wydajność silnika wzrasta. Jakie jeszcze parametry zawiera uszlachetniona ropa?

Uszlachetnione paliwo diesla posiada pakiety dodatków, które oczyszczają silnik z nagromadzonych osadów, zapobiegają powstawaniu nowych oraz pomagają zachować układ paliwowy w dobrej kondycji. Na przykładzie paliw nowej generacji TOTAL EXCELLIUM Diesel poprawa w ilości zanieczyszczeń kształtuje się w okolicach nawet 93% w porównaniu do „zwykłego” oleju napędowego. Czysty silnik zużywa dzięki temu mniej paliwa, bo proces jego rozpylania w komorze spalania jest dokładniejszy. W przypadku układów Common Rail, gdzie wtrysk paliwa realizowany jest nawet w siedmiu fazach, jest to szczególnie ważne. Dokładniejsze spalanie przyczynia się również do mniejszego zanieczyszczenia środowiska, dlatego warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, zamiast najtańsze paliwa z marketu. Andrzej Husiatyński kierownik działu technicznego Total Polska

 

Detergenty, jakie zawiera uszlachetniona ropa TOTAL EXCELLIUM Diesel to: środek zapobiegający korozji, przeciwutleniacze, środek przeciw pienieniu, antyemulgator, środek zapobiegający zamarzaniu, modyfikator tarcia, procetane oraz dodatek zapachowy. Ilość oraz rodzaj dodatków mogą się różnić w zależności od producenta paliwa.

 

W okresie zimowym na stacjach pojawiają się oleje napędowe, które umożliwiają uruchomienie silnika w bardzo niskich temperaturach. Kryształy parafiny mogą wytrącić się ze zwykłej “ropy” już przy -20 stopniach Celsjusza. Paliwo o podwyższonych właściwościach niskotemperaturowych zachowuje z kolei płynność do -32 stopni Celsjusza. W Polsce są to temperatury praktycznie niewystępujące, ale przepisy zostawiają margines bezpieczeństwa. Pozostaje pytanie, czy paliwa uszlachetniane rzeczywiście mogą obniżać zużycie paliwa?

"Mniejsze" zużycie paliwa wynika z działania dodatków uszlachetniających. Tak jak wspomniano, oczyszczenie z osadów układu dolotowego, wtryskiwaczy oraz układu tłokowo-cylindrowego spowoduje, że paliwo będzie lepiej rozpylane i mieszane z powietrzem, a zawory zaczną się szczelniej zamykać. Nie chodzi zatem stricte o oszczędność, a bardziej o fakt, że dzięki temu proces spalania będzie efektywniejszy. Nie będą to wielkie różnice, ale na pewno zauważalne – im dłuższy dystans, tym bardziej. Z tego względu warto wybierać paliwa najwyższej jakości, które oprócz zapewnienia łagodniejszego procesu spalania, zwiększają żywotność naszego silnika. Andrzej Husiatyński

 

Źródło: Total

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).