Czym jest architektura elektryczna/elektroniczna? | MOTOFAKTOR

Czym jest architektura elektryczna/elektroniczna?

person Adrian Januszkiewicz 19/11/2021

Firma Aptiv przybliża nam co oznacza architektura elektryczna/elektroniczna i opisuje system SVA.

Pojęcie “architektura elektryczna/elektroniczna” (E/E) określa integrację sprzętu elektronicznego, łączności sieciowej, oprogramowania i okablowania w jednym zintegrowanym systemie, który zawiaduje stale rosnącą liczbą funkcji sterowania pojazdem, nadwozia i zabezpieczeń, informacji i rozrywki, aktywnego bezpieczeństwa oraz innych funkcji związanych z komfortem i łącznością.

 

Pierwszy zintegrowany układ systemów elektrycznych i mechanicznych powstał pod koniec lat 50. wraz z pojawieniem się podstawowego tempomatu. W latach 60. pojawiły się udoskonalenia systemów audio i oświetlenia, w latach 70. nowe przepisy dotyczące kontroli emisji spalin przyczyniły się do rozwoju architektury E/E, a w latach 90. zarządzanie coraz bardziej skomplikowaną architekturą E/E zaczęło sprawiać problemy producentom pojazdów.

 

W pierwszych latach XXI wieku protokoły transmisji danych i komunikacji wprowadziły nowe wymagania w odniesieniu do produktów, a w ostatniej dekadzie producenci pojazdów skoncentrowali się na funkcjach i przepisach dotyczących bezpieczeństwa pasażerów, rozproszenia uwagi kierowcy i oszczędności paliwa, co doprowadziło do przyjęcia układów napędowych i systemów opartych na architekturze wysokonapięciowej. W perspektywie następnych lat architektura E/E będzie wymagała przystosowania do automatyzacji kierowania pojazdem, rozszerzonych systemów informacji i rozrywki, łączności 5G i, co najważniejsze, coraz powszechniejszej elektryfikacji pojazdów.

 

Tradycyjne podejście polegające na stopniowym dodawaniu nowych elektronicznych jednostek sterujących (ECU) z własnymi podzespołami zasilania, przetwarzania, pamięci i łączności do obsługi każdej nowej funkcji już się nie sprawdza – w przyszłości nie pozwoli ono sprostać wszystkim nowym wymaganiom w zakresie mocy obliczeniowej, przetwarzania danych i dystrybucji energii. Jednocześnie producenci pojazdów starają się zautomatyzować montaż wiązek elektrycznych, które stanowią szkielet architektury E/E i stały się jednym z najbardziej złożonych i nieporęcznych komponentów pojazdu.

 

Pojawienie się pojazdów z napędem całkowicie elektrycznym jest punktem zwrotnym, który daje producentów pojazdów możliwość rozpoczęcia prac nad nową architekturą E/E uwzględniającą zapotrzebowanie na energię i dane poszczególnych urządzeń elektrycznych w pojeździe i zaspokajającą te potrzeby w najbardziej efektywny i zintegrowany sposób. Potencjalne korzyści i możliwości są imponujące. Producenci pojazdów, którzy zrobią to dobrze, zdobędą przewagę konkurencyjną poprzez zapewnienie użytkownikom lepszej obsługi cyfrowej.

Architektura Systemu Inteligentnego Pojazdu Aptiv

Producenci pojazdów potrzebują nowej architektury E/E, która upraszcza projektowanie, centralizuje moc obliczeniową i optymalizuje zawartość, komponenty i funkcjonalność elektryczną/elektroniczną.

 

Firma Aptiv zaprojektowała Architekturę Systemu Inteligentnego Pojazdu (SVA — Smart Vehicle Architecture), by spełnić te potrzeby na kilka sposobów:

 

  • Mniejsza złożoność: SVA upraszcza topologię sprzętu i oprogramowania w pojeździe oraz zmniejsza współzależności pomiędzy wieloma jednostkami ECU.
  • Łączenie różnorodnych aplikacji: SVA integruje oprogramowanie z różnych dziedzin w całym pojeździe, co pozwala zaoferować nowe funkcje i usprawnia zarządzanie cyklem życia.
  • Silniejsza pozycja producentów pojazdów: SVA daje producentom pojazdów pełną kontrolę nad oprogramowaniem, które stanowi o wrażeniach z użytkowania pojazdów i z biegiem czasu pozwala im rozbudowywać jego funkcje.

 

Architektura Systemu Inteligentnego Pojazdu pozwala osiągać te cele poprzez oddzielenie oprogramowania od sprzętu, co skraca cykle udostępniania aktualizacji, oddzielenie danych wejściowych/wyjściowych od procesów obliczeniowych poprzez zarządzanie połączeniami z czujnikami i innymi urządzeniami za pomocą kontrolerów strefowych oraz dynamiczne przydzielanie aplikacjom zasobów obliczeniowych w zależności od potrzeb.

 

To nowe, całościowe podejście zmniejsza całkowity koszt posiadania na wszystkich etapach cyklu życia pojazdu — od projektowania, poprzez produkcję, aż po okres poprodukcyjny. Dzięki temu producenci pojazdów mogą zapewnić klientom oczekiwane przez nich funkcje cyfrowe.

 

Inżynierowie z Centrum Technicznego w Krakowie są częścią międzynarodowego zespołu pracującego nad kluczowymi elementami SVA:

 

  • Zespół inżynierów elektroników zaprojektował sprzęt dla modułów strefowych, który integruje funkcje z różnych dziedzin pojazdów (nadwozie, bezpieczeństwo, interfejs użytkownika) oraz Centralnego Kontrolera Pojazdu, które zapewnia platformę obliczeniową do realizacji złożonych funkcjonalności pojazdu.
  • Grupa programistów prowadzi badania nad zaawansowanym rozwiązaniem oprogramowania pośredniczącego, które jest fundamentem SVA i umożliwi wprowadzenie tzw. Software Defined Vehicle, czyli samochodu, w którym cechy i funkcje są realizowane przede wszystkim przez oprogramowanie.
  • Eksperci systemowi badają podejścia do projektowania i dokumentowania architektury systemu na poziomie pojazdu, w obszarach którymi do tej pory zajmowali się producenci samochodów.

 

Źródło: Aptiv

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).