Czy wiesz jak korzystać z systemów bezpieczeństwa w Twoim samochodzie? | MOTOFAKTOR

Czy wiesz jak korzystać z systemów bezpieczeństwa w Twoim samochodzie?

person Redakcja 14/03/2022

Przy natłoku systemów bezpieczeństwa we współczesnych, warto wiedzieć jak prawidłowo z nich korzystać, o czym przypomina Bosch.

Nowoczesne pojazdy wyposażone są w bardzo zaawansowane systemy wspierające kierowcę w prowadzeniu samochodu. Od 2014 r. wszystkie nowe auta są wyposażone w system ESP. Obecnie pełni on nie tylko funkcje bezpieczeństwa utrzymania pojazdu w zamierzonym torze jazdy, ale posiada też wiele funkcji podnoszących komfort. Np. wspomaganie ruszania na wzniesieniu czy autonomiczne hamowanie podczas parkowania.

 

Należy pamiętać, że stosowanie systemów bezpieczeństwa wymaga często od kierowcy wiedzy o tym jak wpływają one za zachowanie pojazdu.

Podobne tylko z nazwy

Pozornie podobne, dwa systemy o bardzo zbliżonej nazwie mogę działać inaczej. Dla przykładu system utrzymywania pasa, a system zapobiegania przekroczenia linii mimo, że wydawałoby się działają podobnie to jednak znacznie się różnią. Pierwszy z nich to system który za pomocą kamer rozpoznaje pas po którym porusza się pojazd i utrzymuje go na nim. Wykorzystywany jest do tego aktywny układ kierowniczy, a samo utrzymanie w pasie przebiega w sposób łagodny bardzo zbliżony do działań kierowcy.

 

Jeśli system wykryje, że kierowca nie trzyma rąk na kierownicy zasygnalizuje to, a jeśli kierowca nie przejmie kontroli auto zostanie zatrzymane. Natomiast drugi system, którego zadaniem jest utrzymanie pojazdu w pasie działa w sposób gwałtowny. Jeśli pojazd zbliża się do linii zostają przyhamowane koła po przeciwnej stronie co powoduje dość chaotyczne zachowanie auta.

ESP niewidzialny asystent kierowcy

W 1995 r. po raz pierwszy zaprezentowano opracowany przez Bosch układ stabilizujący tor jazdy samochodu. Odniósł on tak wielki sukces, że rozpoczęto produkcje seryjną a układ hamulcowy stał się nie tylko układem do zatrzymywania pojazdu ale także niewidzialnym asystentem kierowcy. Obecnie stał się on tak ważnym układem podnoszącym bezpieczeństwo i komfort podróżowania, że od listopada 2014 r. układ ESP (electronic stability program) stał się drugim po ABS systemem montowanym seryjnie we wszystkich nowych samochodach osobowych wyprodukowanych w Europie.

 

Według badań przeprowadzonych w 2012r. ESP jest w stanie zapobiec do 80% wypadkom spowodowanym przez nadmierną prędkość. Czujniki jakie są zamontowane w pojeździe dostarczają do sterownika ESP informacje o aktualnym położeniu pojazdu oraz o założonym przez kierowcę toru jazdy.

Inne popularne systemy bezpieczeństwa

BDW (Brake Disc Wiping): Podczas jazdy w deszczu elementy cierne układu hamulcowego są mokre, co powoduje zmniejszenie efektywności ich działania. Aby temu zapobiec, system hamulcowy periodycznie zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego w układzie, dosuwając klocki do tarcz. Zabieg taki ma na celu osuszenie obydwu elementów, by uzyskać maksymalną efektywność podczas hamowania.

 

HHC (Hill Hold Control): Ruszanie na wzniesieniu bywa kłopotliwe, szczególnie kiedy auto jest mocno obciążone. Aby zapobiec stoczeniu się pojazdu, kierowca musi jednocześnie operować pedałami hamulca, gazu i sprzęgła. Funkcja HHC ułatwia ruszanie na wzniesieniach poprzez utrzymywanie ciśnienia w układzie hamulcowym, przez około 2 sekund po tym, jak kierowca zdejmie nogę z pedału hamulca. Kierowca ma wystarczającą ilość czasu na przełożenie nogi z pedału hamulca na pedał gazu bez używania hamulca ręcznego.

Rozważna jazda

Obecnie istnieje wiele systemów podnoszących bezpieczeństwo, w związku z czym ważne jest, aby każdy właściciel auta zapoznał się i wiedział w jaki sposób działają by móc zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, które mogą się pojawić na drodze. Niestety nie jest to proste, gdyż w instrukcjach obsługi często widnieje tylko informacja o systemie bez opisu w jaki sposób on działa. Czasem aby się przekonać należy sprawdzić system w kontrolowanych warunkach ale jak wiele osób jest w stanie to zrobić?

 

Dlatego warto poruszać się po drogach w taki sposób, aby korzystanie z systemów bezpieczeństwa nie było potrzebne, ponieważ żaden system nie zastąpi logicznego myślenia i przewidywania.

 

Czy wiesz, że:

 

Firma Bosch jest pionierem w rozwoju pasywnych i aktywnych systemów bezpieczeństwa. Najnowsze systemy wykorzystują kamery i sztuczną inteligencję do oceny sytuacji na drodze i wykonania prawidłowego manewru.

Nieodłącznym kompanem systemów bezpieczeństwa jest układ hamulcowy i jego części, poznaj co oferuje firma Bosch w tym zakresie i odwiedź www.motobosch.pl.

 

Artykuł sponsorowany przez Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).