Czy warto dołączyć do sieci? | MOTOFAKTOR

Czy warto dołączyć do sieci?

person Redakcja 15/11/2021

Pozostać niezależnym, czy przystąpić do sieci? Oto chłodna analiza tematu i kilka ważnych faktów, z których być może nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Na początek kwestia zasadnicza: warsztat warsztatowi nierówny. Diametralnie różnią się także warunki przynależności do sieci. A zatem, nie pozostaje nam nic innego jak tylko naświetlić sprawę pod różnymi kątami i zachęcić do wyciągnięcia własnych wniosków.

 

Co możesz dostać?

Korzyści jakie daje przynależność do sieci warsztatowej opierają się zazwyczaj na pięciu filarach. Są to:

 

  • wizualizacja serwisu (banery, kolorystyka, aranżacja wnętrza, kombinezony itp.),
  • rabaty na zakup części i wyposażenia warsztatowego,
  • szkolenia techniczne,
  • wsparcie informatyczne (oprogramowania diagnostyczne, zakupowe i księgowe),
  • dostęp do danych serwisowych (np. Autodata),
  • dostęp do klientów flotowych (obsługiwanych przez daną sieć warsztatową na mocy odrębnych umów).

 

Niektóre sieci gwarantują je wszystkie, inne wybiórczo lub w ograniczonym zakresie. Zazwyczaj poziom dostępu zależy od stopnia integracji z siecią i generowanych obrotów.

Czego nie musisz stracić?

Właściciele serwisów niezależnych obawiają się zwykle trzech rzeczy:

 

  1. utraty własnej marki na rzecz organizatora sieci,
  2. zobowiązania na zakup części, czy innych produktów na określonym poziomie,
  3. zakazu współpracy z innymi partnerami (skończy się zakup części tam gdzie akurat jest najtaniej).

 

Większość organizatorów sieci dostrzega te obawy i podchodzi do nich z szacunkiem. Na ogół szyldy warsztatów partnerskich są tworzone dwuczłonowo – składają się z nazwiska właściciela warsztatu i z nazwy sieci.

 

Zobowiązania na zakup części są elastyczne. „Lojalka” spisywana jest na poziomie minimalnym, a osiąganie kolejnych progów zakupowych jest dobrowolne i nagradzane bonusami rabatowymi lub punktowymi, które można potem wymieniać np. na wyposażenie warsztatowe.

 

W kwestii lojalności zakupowej zazwyczaj wymagana jest polityka większościowa, to znaczy 70-80% obrotu ma być wykonywane w oparciu o produkty partnera (lub obrót wynikający z „lojalki”), a reszta może być uzupełniana z innych źródeł.

Są pewne ograniczenia

Jesteśmy niewątpliwie świadkami boomu na rozwój sieci warsztatowych. Nie oznacza to jednak, że każdy warsztat może w każdej chwili przystąpić do dowolnie wybranej sieci.

 

Pierwszym ograniczeniem jest oczywiście zasięg działania wybranego organizatora sieci. Może się zdarzyć, że jakaś sieć warsztatowa doskonale rozwija się na południu Polski, a na Północy nie, ponieważ nie ma odpowiedniego wsparcia choćby w zaopatrzeniu w części czy inne produkty (oleje, opony itp.).

 

Drugie ograniczenie to wymogi stawiane partnerom. Każda sieć warsztatowa ma sprecyzowane oczekiwania wobec serwisów kandydujących. Czasem może to być deklarowany, minimalny obrót, ale najczęściej ważniejsze są również warunki lokalowe, liczba stanowisk, obecność recepcji i jakość wykonywanych usług (w tym także czystość na stanowiskach). W niektórych przypadkach serwis kandydujący może dopasować się do wymogów np. przez wykonanie reorganizacji lub niewielkiego remontu, w innych przypadkach – przystąpienie do danej sieci może okazać się niemożliwe.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że sieci jest tak dużo, że każdy znajdzie gdzieś swoje miejsce – niezależnie od tego czy prowadzi jednoosobową działalność, czy też olbrzymie centrum ze sklepem i stacją diagnostyczną.

Jak szukać sieci?

Sieci na ogół „znajdują się same” – zazwyczaj propozycje składają przedstawiciele handlowi, którzy reprezentują lokalnych dystrybutorów części. Ale jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany siecią i chce się z nią związać na dłużej, powinien odszukać wszystkie konkurencyjne hurtownie w swoim regionie i mailowo lub przez telefon zapytać się o tworzone sieci warsztatowe. Zestawienie kilku konkurencyjnych propozycji ułatwi wybór tej najlepszej lub pomoże wynegocjować warunki u tej, której centrala jest zlokalizowana najbliżej.

 

Niezłym rozwiązaniem jest także poszukanie sieci w internecie. Niektóre firmy specjalizujące się w dystrybucji olejów lub w diagnostyce działają centralnie i z jednego miasta (np. z Warszawy) obsługują całą Polskę. Drogowskazem do takich firm są reklamy pojawiające się w branżowych mediach lub… wyszukiwarka Google, która po wpisaniu hasła sieci warsztatowe wyświetli szereg interesujących odnośników.

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).