Czy Twój warsztat jest przygotowany na obsługę EV? | MOTOFAKTOR

Czy Twój warsztat jest przygotowany na obsługę EV?

person Redakcja 25/10/2021

Rosnąca popularność aut elektrycznych to ogromna szansa dla warsztatów, które zainwestowały w sprzęt i potrafią obsługiwać pojazdy HEV.

W latach 2017-2018 globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła o 65%, a w 2019 wzrost sprzedaży ustabilizował się na poziomie 9%. Pomimo ogólnego spadku sprzedaży aut w pierwszym kwartale 2020 roku, globalna pandemia znacząco przyczyniła się do ekologicznego ożywienia gospodarczego w Europie i Chinach, wpływając na wzrost sprzedaży w sektorze pojazdów elektrycznych.

 

Branża motoryzacyjna rozwija się szybciej niż zakładano i zbliża się do osiągnięcia punktu zwrotnego, w którym korzystanie z pojazdu elektrycznego będzie tak tanie i osiągalne, jak korzystanie z pojazdów spalinowych. Eksperci Wood Mackenzie przewidują, że ceny akumulatorów osiągną poziom 100 USD/kWh o rok wcześniej niż zakładano, tj. do 2024 roku.

 

Zachęty rządowe w postaci faktoringu sprawiły, że na europejskim rynku zanotowano wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych o 25%, a na rynku chińskim przewiduje się kolejny wzrost po wprowadzeniu rządowych zwolnień z podatku od zakupu tych pojazdów.

 

W ciągu kolejnej dekady użytkownicy pojazdów spalinowych będą chętniej przesiadali się do pojazdów z napędem elektrycznym, co sprawi, że ich asortyment się powiększy – producenci zapowiadają wprowadzenie około 450 dodatkowych modeli pojazdów do 2022 roku. Jeśli te trendy się utrzymają, przewidywania Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) mogą się spełnić, a flota pojazdów zelektryfikowanych osiągnie liczbę 245 milionów aut w 2030 – ponad 30-krotnie przekraczając swój dotychczasowy poziom.

 

W tym samym czasie na rynku części zamiennych pojawią się wcześniejsze modele hybryd i pojazdów elektrycznych pochodzące z sieci autoryzowanych dealerów.

 

Toyota Prius wprowadzona na rynek ponad dwie dekady temu wymaga regularnego serwisowania, jak każdy inny pojazd. Zakup auta elektrycznego lub hybrydowego nie zwalnia nas z obowiązku wymiany hamulców, naprawy układów kierowniczych oraz usuwania awarii licznych czujników elektrycznych, które wykorzystują ten sam system standardowych kodów błędów (OBD-II). Mimo to, wiele warsztatów nadal ich nie obsługuje, głównie ze względu na obawy wynikające z niebezpieczeństwa obsługi układów wysokiego napięcia. Wiedza o podstawowych zagrożeniach i czynnościach, które należy podjąć, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo pracy, pozwala mechanikom pewnie i fachowo obsługiwać te pojazdy.

 

Jednym z kluczowych wyzwań jest akumulator wysokiego napięcia. Napięcie w tych akumulatorach jest znacznie wyższe od 201,6 V do 351,5 V (występuje w pojazdach PHEV – pojazdy elektryczne i hybrydy typu plug-in) niż w tradycyjnych akumulatorach – 12 V. Akumulator prądu stałego to jednak nie jedyne źródło prądu. W pojazdach tych znajdują się też liczne przewody pod wysokim napięciem, biegnące od baterii akumulatora do sterownika silnika i od sterownika do silnika elektrycznego. Przypadkowe dotknięcie któregokolwiek z tych elementów może skutkować śmiercią.

 

Oprócz ryzyka porażenia prądem mechanicy są również narażeni na powstanie poważnych oparzeń łukiem elektrycznym, a także na kontakt ze agresywnym substancjami chemicznymi znajdującymi się w akumulatorach. Ponadto w pojazdach hybrydowych i elektrycznych występuje wiele pól i sił magnetycznych, które mogą wywołać uruchomienie silnika elektrycznego czy niekontrolowane przemieszczenie pojazdu – z tego powodu osoby z rozrusznikami serca nie powinny pracować przy tego typu układach.

Choć powyższe informacje mogą być niepokojące, ryzyko to można znacznie zmniejszyć postępując zgodnie z prawidłowymi procedurami. Mechanicy muszą korzystać z odpowiednich środków ochrony osobistej, m.in. rękawic izolowanych (CAT 0 1000V) i izolowanego obuwia gumowego bądź maty, chroniących przed porażeniem prądem. Pojazd należy również zabezpieczyć, a miejsce pracy oznakować znakiem ostrzegawczym, informującym o wysokim napięciu. Kluczyki trzymamy z dala od pojazdu, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu instalacji elektrycznej bądź przemieszczeniu czterokołowca.

 

Przed podjęciem rutynowych czynności serwisowych, takich jak wymiana hamulców, mechanicy muszą najpierw zabezpieczyć pojazd. W tym celu należy odłączyć akumulator wysokiego napięcia poprzez wyjęcie wtyczki serwisowej czy przekręcenie wyłącznika akumulatora, a następnie ustawić pojazd w bezpiecznym miejscu. Wysokie napięcie musi mieć czas, żeby się rozproszyć, dlatego przed przystąpieniem do obsługi pojazdu należy odczekać około 10 minut. Po upływie 10 minut należy sprawdzić, czy w przewodach i innych elementach elektrycznych nie ma już napięcia, a następnie rozpocząć prace na układzie.

 

Delphi Technologies jako wiodący producent silników spalinowych oraz technologii dla pojazdów hybrydowych i elektrycznych, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie wyzwania stoją przed mechanikami obsługującymi samochody hybrydowe i elektryczne.

 

W Delphi Technologies znane są te pojazdy od podszewki, dlatego firma może dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na ich bezpieczną obsługę. Jej eksperci prowadzą szkolenia obejmujące podstawy pracy z pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi, stosowanie środków ochrony osobistej, identyfikację elementów, zabezpieczanie układu, obsługa elementów magnetycznych, korzystanie ze schematów połączeń elektrycznych oraz danych technicznych, a także postępowanie z układem wysokiego napięcia i wiele więcej. Dowiedz się więcej o szkoleniach oferowanych przez Delphi Technologies.

 

Dzięki zdobytej wiedzy mechanicy skorzystają z możliwości oferowanych przez ten szybko rosnący segment obsługi pojazdów, w obszarze, w którym nadal brakuje specjalistów. Zainwestuj w swój warsztat już dziś, poszerz horyzonty i przygotuj się na obsługę technologii jutra.

 

Artykuł sponsorowany przez Delphi Technologies

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).