Czy silniki dieslowskie znikną z rynku? | MOTOFAKTOR

Czy silniki dieslowskie znikną z rynku?

person Adrian Januszkiewicz 5/03/2019

Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, przewiduje, że pojazdy z silnikami dieslowskimi jeszcze nieprędko znikną z rynku.

Silniki dieslowskie znajdują się pod ostrzałem, ze względu na produkowane przez nie zanieczyszczenia. Regulacje wprowadzane przez polityków mogą doprowadzić do tego, że będą zmuszone zniknąć z rynku. Zanieczyszczenia produkowane przez silniki dieslowskie szczególnie odczuwalne są w miastach, gdzie w ciągach komunikacyjnych znacznie przykładają się do powiększania zjawiska smogu. Niektóre kraje europejskie, takie jak Niemcy, przeforsowały już ustawową możliwość zakazu wjazdu pojazdów z silnikiem dieslowskim do centrum miast. Nie zmienia to jednak wysokiego zapotrzebowania na technologię Diesla na rynku samochodowym. Widać je przede wszystkim w przypadku pojazdów dostawczych, w których Diesel przewyższa silniki benzynowe pod względem ekonomii jazdy i wydajności.

 

Użytkowników Diesla uspokajają jednak eksperci, twierdząc, że czystość technologii dieslowskiej poprawiła się na tyle, by mogła pozostać w grze.

Wydaje mi się, że Diesel wciąż będzie jeszcze dostępny na rynku. Technologia jest wciąż dopracowywana, będzie rozwijana i jest rozwijana. W przypadku diesla mamy zdecydowanie niższy poziom emisji dwutlenku węgla – odpowiada to na zarzuty polityków, którzy w imię postulatów środowiskowych próbują ograniczyć obecność diesla na rynku. Zażegnany został także problem zanieczyszczenia tlenkiem azotu, który był dotąd głównym zarzutem przeciwko technologii dieslowskiej. Czystszą alternatywą dla diesla są samochody elektryczne, które wciąż pozostają rozwiązaniem przyszłościowym, ze względu na swoją cenę i dostępność. Dzisiejszy stan rynku samochodowego zwiastuje więc, że technologia dieslowska będzie na nim jeszcze długo obecna, tak samo jak tradycyjna benzyna. Wojciech Drzewiecki prezes Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w rozmowie z serwisem eNewsroom

 

Źródło: IBRM SAMAR

 

Zdjęcie: Audi

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).