Czy sam wiek samochodu może stanowić zagrożenie na drodze? | MOTOFAKTOR

Czy sam wiek samochodu może stanowić zagrożenie na drodze?

person Redakcja 24/07/2018

Produkowany od 1974 roku Volkswagen Golf jest jednym z najpopularniejszych modeli samochodów na całym świecie.

Na przykładzie naprawy egzemplarza z IV generacji specjaliści z Bilstein pokazują, że podstawą zachowania bezpieczeństwa na drodze jest sprawny układ zawieszenia.

 

Opisywana historia równie dobrze mogła wydarzyć się w Polsce. Choć dotyczy Volkswagena Golfa IV (1997-2003) to można ją też przypisać do każdego używanego samochodu. Niezależnie od marki, daty produkcji czy przebiegu, elementy zawieszenia podlegają zużyciu. Jest ono jednak na tyle stopniowe, że kierowca nie odczuwa tego na co dzień. Powoli, lecz skutecznie przyzwyczaja się do odmiennego, niż pierwotne, zachowania samochodu na drodze.

Efekty zużycia amortyzatorów są łatwe do wychwycenia, szczególnie dla osoby, która na co dzień nie jeździ tym samochodem. Najczęstsze objawy to nurkowanie przodu w trakcie hamowania, podskakiwanie koła w trakcie jazdy po nierównościach, przechyły nadwozia na zakrętach czy wibracje odczuwalne na kierownicy. W konsekwencji może to nawet zakłócić prawidłowe działanie systemów ABS czy ESP. W związku z tym wskazana jest systematyczna kontrola amortyzatorów, najlepiej co 20 tys. km przebiegu. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa

 

W opisywanym egzemplarzu Volkswagena Golfa, o przebiegu 190 tys. km, nastąpiły już takie objawy. Co więcej, po wjechaniu na kanał w warsztacie okazało się, że w przednim amortyzatorze doszło do wycieku oleju, a sprężyny z tyłu były mocno skorodowane. W każdej chwili groziło to ich pęknięciem i nagłą utratą przyczepności.

 

Właściciel samochodu zdecydował się na kompletną wymianę amortyzatorów na standardowe B4 i sprężyny B3, oba z serii Replacement. Zgodnie z sugestią mechanika zamontowano też nowe łożyska górne, elementy mocowania, osłony ochronne oraz odboje. Wszystkie te części można skompletować z katalogu Bilstein B1.

 

Warto podkreślić, że Bilstein nadal oferuje fabrycznie nowe amortyzatory do samochodów wyprodukowanych 30, 40 czy nawet 50 lat temu. W większości przypadków można je zastąpić ulepszonymi pod względem parametrów amortyzatorami Bilstein B6 z serii Performance.

Taka kompleksowa wymiana elementów układu zawieszenia pozwala przywrócić pierwotne właściwości jezdne. Teraz różnicę w prowadzeniu poczuje nawet długoletni użytkownik tego samochodu. Ten przykład doskonale pokazuje, że sam wiek samochodu nie stanowi zagrożenia na drodze. Warunkiem zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest systematyczna kontrola stanu technicznego i wymiana zużytych części w odpowiednim czasie. Andrzej Wojciech Buczek

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).