Czy Polacy znają się na motoryzacji? Q Service Castrol to zbadał | MOTOFAKTOR

Czy Polacy znają się na motoryzacji? Q Service Castrol to zbadał

person Adrian Januszkiewicz 18/10/2022

Sieć serwisów Q Service Castrol wraz z agencją SW Research przeprowadzili badanie sprawdzające jak Polacy oceniają siebie pod kątem znajomości motoryzacji.

 

Większość ankietowanych biorących udział w badaniu oceniła poziom swojego zainteresowania motoryzacją w stopniu wysokim. W skali 0-5, poziom 3 wskazało 33% osób, 4 – 32%, a 14% badanych stwierdziło, że są fanami motoryzacji i dało maksymalną ocenę w dostępnej skali, czyli 5. Osoby, które oceniły swoje zainteresowanie na poziomie najwyższym (czyli 4 i 5) przeważnie wskazują, że odczuwają duże zrozumienie ze strony rodziny i najbliższych dla ich pasji. W ten sposób odpowiedziało 48% badanych ze wskazanej grupy.

 

Wśród głównych przejawów zainteresowania motoryzacją ponad 2/3 ankietowanych wymienia oglądanie programów telewizyjnych o tematyce związanej z samochodami (62% badanych). 61% respondentów wskazało, że przegląda ogłoszenia dotyczące samochodów. Jednym z popularniejszych źródeł zainteresowania motoryzacją jest również oglądanie filmów o samochodach na YouTube. Taką formę wskazała prawie połowa badanych Polaków (45%). Niemal tyle samo ankietowanych chętnie czyta artykuły o samochodach na portalach i blogach motoryzacyjnych (44%).

Kobiecy vs. męski punkt widzenia na motoryzację

Mężczyźni i kobiety w różny sposób traktują hobby związane z samochodami. Obie płcie podchodzą do tego z zupełnie innej perspektywy. Panowie najczęściej przeglądają informacje na temat różnych modeli oraz czytają o motoryzacji w internecie. Na czynności związane z motoryzacyjną pasją poświęcają czas zarówno w domu jak i w pracy. Z kolei kobiety skupiają się na bardziej praktycznym wymiarze – poszukują informacji na temat samochodu, który posiadają.

 

Ankietowani, zarówno kobiety jak i mężczyźni, ocenili siebie i swój poziom znajomości branży motoryzacyjnej niemal tak samo.

 

Kobiety oceniały raczej swoją wiedzę na podstawie auta, które użytkują. Wśród aspektów, które wymieniły w badaniu były m.in. znajomość podstawowych części samochodu i ich umiejscowienia w pojeździe. Mężczyźni podeszli do zagadnienia szerzej, dodając np. znajomość innych modeli samochodów, zainteresowanie nowinkami kosmetycznymi do aut czy też zabytkowymi pojazdami. Wśród Polek zainteresowanie samochodami wzrasta, gdy planują zakup nowego auta. Kobiety zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd samochodu, który będzie stanowił odzwierciedlenie ich osobowości przy np. wyborze sportowego modelu.

 

Pomimo różnic jakie można zauważyć w podejściu do motoryzacyjnego hobby wśród kobiet i mężczyzn, cieszy ogólny poziom zainteresowania tą dziedziną. Jednym z najważniejszych wniosków, jaki wyłania się z badania jest ogólne podejście do tematu motoryzacji. Zależy ono w dużej mierze od postrzegania zagadnienia przez daną osobę, jak i sytuacji życiowej, w jakiej w danym momencie się znajduje. Inaczej samochód traktują osoby będące w stałych związkach, a z czym innym motoryzacja będzie się wiązać dla singli. Dla ludzi w związkach stanowi on narzędzie, które ma się wpasować w filozofię ich życia. Natomiast dla singli jest instrumentem wykorzystywanym w życiu codziennym, np. pracy – podsumowuje Marta Ciesielska, kierownik działu sieci serwisowych Q Service Castrol.

Badanie zostało zrealizowane na próbie 614 osób kobiet i mężczyzn, wśród użytkowników lub właścicieli samochodów w wieku 25-60 lat.

 

Źródło: Q Service Castrol

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).