Czujnik tlenu - kluczowe urządzenie dla osiągów motocykli | MOTOFAKTOR

Czujnik tlenu - kluczowe urządzenie dla osiągów motocykli

person Redakcja 7/03/2022

Czujnik tlenu odgrywa istotną rolę we współczesnych silnikach motocyklowych - ogranicza emisję spalin i zwiększa wydajność silnika.

NGK SPARK PLUG jest największym globalnym dostawcą czujników tlenu zarówno na rynek wyposażenia oryginalnego, jak i części zamiennych. W ramach marki NTK Vehicle Electronics firma oferuje entuzjastom motocykli asortyment czujników tlenu obejmujący blisko 70 numerów części, które zostały zaprojektowane specjalnie do zastosowań motocyklowych. Dlaczego te niezwykle ważne, a jednocześnie bardzo łatwe w instalacji urządzenia odgrywają tak ważną rolę w ekologicznej i wydajnej jeździe?

Co to są czujniki tlenu?

Sonda tlenowa znana również jako „sonda lambda” lub „sonda O2” zapewnia idealne warunki pracy katalizatora poprzez ciągły pomiar stosunku powietrza do paliwa. Optymalna mieszanka paliwowo-powietrzna dla silnika spalinowego to taka, która ma stosunek 14,7 części powietrza do 1 części paliwa. Ta konkretna proporcja powietrza i paliwa nazywana jest „lambdą”.

 

Stosunek ten nie jest jednak automatycznie uzyskiwany, dlatego tak ważną rolę odgrywają czujniki tlenu. Zwykle umieszczony w układzie wydechowym motocykla (przed lub przed i za katalizatorem) czujnik mierzy procentową zawartość tlenu w układzie wydechowym, a następnie przekazuje informacje do elektronicznej jednostki sterującej (ECU) motocykla.

 

Zazwyczaj mieszanka paliwowo-powietrzna jest zbyt uboga lub zbyt bogata, aby katalizator mógł prawidłowo wykonywać swoją pracę. Jeśli mieszanka jest zbyt bogata w układzie wydechowym znajduje się za mało tlenu. I odwrotnie, jeśli mieszanka jest zbyt uboga, w układzie wydechowym znajduje się zbyt dużo tlenu. W obu przypadkach skuteczne działanie katalizatora nie jest możliwe.

 

Aby temu zapobiec czujnik tlenu przekazuje wyniki pomiarów do sterownika ECU, który następnie reguluje skład mieszanki paliwowo-powietrznej w sposób jak najbardziej zbliżony do stosunku 14,7. W efekcie uzyskuje się bardziej efektywne spalanie, co jest korzystne nie tylko dla środowiska (ograniczenie emisji spalin), ale także dla budżetu użytkownika motocykla – oszczędność paliwa i mniejsze zużycie silnika.

Główne przyczyny awarii czujników tlenu

Konieczność wymiany może być po prostu spowodowana ogólnym pogorszeniem się stanu technicznego ze względu na upływ czasu, ale istnieje także wiele innych czynników, które mogą doprowadzić do wcześniejszego zużycia urządzenia.

 

Najczęstsze przyczyny awarii czujników tlenu to:

 

Kontakt z dodatkami do paliwa – czujniki tlenu mogą być niszczone przez dodatki do paliwa, które czasami są obecne w paliwie lub są dodawane samodzielnie przez kierowcę. Dlatego zaleca się unikanie stosowania dodatków do paliwa lub paliw, które je zawierają.

 

Silikon – kontakt z silikonem powoduje zamknięcie porowatej powierzchni ceramicznej czujnika. Zapobiega to przenoszeniu jonów, co z kolei powoduje, że napięcie nie jest generowane. Najczęściej występującymi źródłami zanieczyszczenia silikonem są olej penetrujący i smar silnikowy. Pewnym sposobem zapobiegania tego typu zanieczyszczeniom jest stosowanie produktów bez dodatku silikonu, takich jak smar do czujników tlenu. Wszystkie czujniki firmy NTK Vehicle Electronics są sprzedawane w szczelnych, plastikowych opakowaniach, co eliminuje możliwość zanieczyszczenia silikonem.

 

Osad węglowy – może pojawić się zarówno na pokrywie ochronnej czujnika, jak i na jego elemencie. Powoduje on, że czujnik staje się niewydolny i ostatecznie ulega awarii. W takim przypadku należy zidentyfikować źródło nadmiernych osadów węglowych, w przeciwnym razie nowy czujnik będzie miał w przyszłości te same problemy.

Prosta i łatwa wymiana

Niezależnie od tego, czy przyczyną awarii jest zanieczyszczenie czy po prostu upływ czasu, instalacja nowego czujnika tlenu jest niezbędną czynnością serwisową dla motocyklistów. Na szczęście wymiana jest dosyć prostą procedurą. Choć w przypadku dodatkowych uszkodzeń takich jak zacieranie się gwintu zaleca się skorzystanie z pomocy fachowca, wymiana czujnika tlenu jest czynnością, którą motocyklista może wykonać samodzielnie.

 

Sygnały świadczące o tym, że w motocyklu należy wymienić czujnik to przede wszystkim zapalająca się kontrolka „check engine light”, nieodpowiedni przebieg paliwa i nieregularna praca silnika na biegu jałowym.

 

Źródło: NGK SPARK PLUG

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).