Czasowe wyrejestrowanie auta daje niższe OC – autobaza.pl tłumaczy | MOTOFAKTOR

Czasowe wyrejestrowanie auta daje niższe OC - autobaza.pl tłumaczy

person Redakcja 19/12/2022

Eksperci autobaza.pl wyjaśniają z czym wiąże się czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy można z niego skorzystać.

 

Twoje auto uległo wypadkowi i nie nadaje się do jazdy? Jeśli przewidywany czas naprawy jest długi, możesz ograniczyć związane z nią wydatki poprzez obniżenie składki OC. Eksperci serwisu autobaza.pl podpowiadają, kiedy można skorzystać z czasowego wyrejestrowania pojazdu i jakie niesie korzyści.

 

Zgodnie z prawem każdy zarejestrowany pojazd musi być objęty ochroną ubezpieczeniową. Niezależnie od tego, czy jest sprawny, czy stoi nieużytkowany, właściciel musi opłacać składkę OC. Takie rozwiązanie budzi wątpliwości niektórych kierowców, jednak ma swoje uzasadnienie – ubezpieczenie obejmuje nie tylko zdarzenia drogowe, ale również takie, do których może dojść np. w czasie naprawy auta. Jest jednak sposób, aby zaoszczędzić na składkach.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – komu przysługuje?

Jedynym sposobem na zaoszczędzenie na polisie, w przypadku, gdy samochód uległ wypadkowi, jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Od 31 stycznia 2022 r. właściciele poważnie uszkodzonych samochodów osobowych mogą wyrejestrować taki pojazd na okres od 3 do 12 miesięcy.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, samochód może zostać czasowo wyrejestrowany, gdy uczestniczył w kolizji i posiada poważnie uszkodzone najważniejsze elementy konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Można to również zrobić, jeśli ślady uszkodzeń konstrukcji pojazdu stwierdzono podczas badania technicznego i mogą one stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

 

W myśl ustawy czasowe wyrejestrowanie pojazdu ma zapewnić właścicielom poważnie uszkodzonych samochodów możliwość jego naprawy. W tym czasie ubezpieczyciel ma obowiązek obniżyć wysokość składki OC o co najmniej 95% – jednak wyłącznie w czasie wycofania pojazdu z ruchu. Aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba pisemnie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o wyrejestrowaniu samochodu oraz złożyć wniosek o tymczasowe obniżenie składki OC. W tej sytuacji zwrot składki nastąpi najprawdopodobniej po ponownym zarejestrowaniu auta.

W jaki sposób można wyrejestrować pojazd?

Aby czasowo wycofać pojazd z ruchu, należy udać się do wydziału komunikacji, w którym jest zarejestrowany i złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami: dowodem własności pojazdu, dowodem tożsamości, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeśli została wydana), potwierdzeniem zapłaty oraz oświadczeniem, że pojazd jest poważnie uszkodzony i wymaga naprawy.

 

Podczas składania wniosku urzędnik zatrzymuje również tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny auta.

 

Dotychczas możliwość wyrejestrowania pojazdu przysługiwała wyłącznie właścicielom pojazdów ciężarowych o wadze powyżej 3,5 t., ciągników czy pojazdów specjalnych (np. ambulansów). Taka zmiana w przepisach jest na korzyść kierowców aut osobowych. Przez pandemię znacznie wydłużył się czas oczekiwania na dostawy części, przez co również czas naprawy, szczególnie poważnie uszkodzonych aut, jest dłuższy. Dzięki możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu, właściciele mogą spokojnie dokonać naprawy, ograniczając przy tym koszty opłat ubezpieczeniowych w czasie, kiedy z niego nie korzystają – komentuje Piotr Korab.

Obowiązki właściciela wyrejestrowanego samochodu

W przypadku, gdy właściciel tymczasowo wycofuje samochód z ruchu, musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nie może poruszać się nim po drogach. Szczególnie, że czasowo wyrejestrowany pojazd nie posiada tablic i dowodu rejestracyjnego. Poza tym auto należy odpowiednio zabezpieczyć, aby osoby trzecie nie mogły uruchomić silnika. Trzeba także pamiętać, że samochód może pozostawać wyrejestrowany maksymalnie 12 miesięcy. Aby dokonać ponownej rejestracji, w pierwszej kolejności auto obowiązkowo musi zostać poddane przeglądowi technicznemu, bez względu na to, czy od poprzedniego badania upłynął już rok.

 

Źródło: Autoiso Sp. z o.o.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).