Cyfrowe zarządzanie kolorami | MOTOFAKTOR

Cyfrowe zarządzanie kolorami

Cyfrowe narzędzia kolorystyczne Spies Hecker, np. ColorDialog Phoenix mają uprościć i przyspieszyć pracę warsztatów lakierniczych.

Co więcej, jak zapewniają eksperci, są intuicyjne i łatwe w obsłudze, a uzyskiwanie rezultaty można w kilku prostych krokach dodatkowo zoptymalizować.

 

Tomasz Kazakidis, Doradca Techniczny marki Spies Hecker, jest przekonany, że przyszłość zarządzania kolorami jest cyfrowa. Ekspert podaje 6 praktycznych wskazówek dotyczących optymalizacji cyfrowej analizy kolorów.

Pomiar wewnątrz pomieszczeń

Długie narażenie na działanie intensywnego światła słonecznego powoduje znaczny wzrost temperatury podłoża. Pod wpływem tego zjawiska niektóre odcienie lakierów zawierających pigmenty termochromatyczne mogą ulec zmianie, co może z kolei prowadzić do błędnych pomiarów. Tomasz Kazakidis ma na to prosty sposób:

W miesiącach letnich nie należy przeprowadzać pomiarów na zewnątrz. Należy je wykonywać w warsztatach, gdzie temperatura elementu, na którym wykonywany jest pomiar powinna wynosić 15-35 stopni C.

Doradca Techniczny Spies Hecker - Tomasz Kazakidis

Czyste płytki do kalibracji

Spektrofotometr ColorDialog Phoenix od Spies Hecker ma w zestawie 2 płytki do kalibracji – białą i metaliczną niebieską. Służą one do standardowej kalibracji urządzenia i powinny być zawsze czyste, dlatego w zestawie jest etui do ich przechowywania. Jeśli jednak zabrudzą się, należy czyścić je ciepłą wodą i miękką ściereczką z mikrofibry. Nie wolno używać do tego mydeł ani rocieńczalników.

Pomiar koloru blisko miejsca uszkodzenia

Lakiernicy wiedzą, że nawet w przypadku oryginalnych lakierów na nadwoziu mogą występować drobne różnice w kolorze wynikające z różnych metod aplikacji i wykończenia. Dlatego właśnie zaleca się, aby pomiar koloru przeprowadzać zawsze jak najbliżej miejsca uszkodzenia.

Szlifowanie przed pomiarem

Nawet zaawansowane technologicznie urządzenia mogą nie poradzić sobie w obliczu brudu lub drobnych zadrapań powłoki lakierniczej. To z kolei odbija się na precyzji pomiaru, szczególnie w przypadku ciemniejszych kolorów, np. czarnego lub granatowego. W skrajnych przypadkach urządzenie może zinterpretować zadrapania ciemnego lakieru solidowego jako efekt metaliczny.

Lakier w punkcie pomiaru należy oczyścić, delikatnie wyszlifować papierem o ziarnistości 3000 i wypolerować. Zajmuje to jedynie kilka minut, a gwarantuje wysoką precyzję pomiaru.

- Tomasz Kazakidis

Wpisanie danych producenta

Po dokonaniu pomiaru spektrofotometr ColorDialog Phoenix umożliwia wysłanie wyników za pośrednictwem Wi-Fi do komputera lub innego urządzenia z oprogramowaniem Phoenix.

Zalecam wpisywanie do programu informacji o producencie, kodzie koloru i jakości lakieru. Ta informacja może znacząco zwiększyć precyzję i szybkość wyszukiwania właściwej receptury.

- Tomasz Kazakidis

Tworzenie własnej bazy kolorów

Po każdym pomiarze koloru pojazdu i korekcie receptury przez system należy zapisać ją w oprogramowaniu Phoenix jako recepturę klienta. Wraz z nią można zapisać inne dane klienta.

W ten sposób warsztat stopniowo tworzy własną bazę receptur oraz fiszek, które przydadzą się wszystkim lakiernikom, ponieważ kolejne renowacje tego samego koloru będą stawać się coraz łatwiejsze.

- Tomasz Kazakidis

 

Informacje o wszystkich narzędziach kolorystycznych Spies Hecker oraz filmy dotyczące doboru koloru można znaleźć na stronie marki.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).